.

1 Milyar Dolarlık Bilim Fonu, İnsan Ömrünü Uzatmak İçin Blockchain Projeleri Arıyor

Geçmişten günümüze bilim insanları sürekli olarak insan ömrünü uzatmanın yollarını arıyorken, blockchain bu yapbozun eksik bir parçası olabilir. 

Biyoteknoloji kurucuları, klinisyenler ve önde gelen uzun ömürlü araştırma kurumlarından oluşan bir konsorsiyum tarafından kurulan bir İsviçre kuruluşu olan Longevity Science Foundation ( Uzun Ömür Bilim Vakfı,), 120 yıllık bir insan ömrü elde etmek için teknoloji tabanlı yollar bulmak için önümüzdeki 10 yılda 1 milyar dolardan fazla harcama yapmayı hedefliyor.

Vakıf, dört kritik alanda, yani terapötikler, kişiselleştirilmiş tıp, yapay zeka (AI) ve tahmine dayalı teşhisler için yeni ufuklar bulmak için blok zinciri ve diğer yeni nesil teknolojileri kullanan araştırmaları, kurumları ve projeleri finanse etmeyi amaçlıyor. Yapılan açıklamada, bu tür projelerin beş yıllık bir zaman aralığında bile insanların hayatında önemli bir fark yaratabileceğini belirtiyor.

Teorik uzun ömür kavramlarını gerçek dünya kullanımına uygulamak, grup için birincil hedef olmakta. Vakıf, bilimsel bulguları ve teknolojik gelişmeleri bağışlarla klinik tedavilere ve çözümlere dönüştürmeyi amaçlıyor.

Longevity | Biogerontology Research Foundation

“Vakıf için, en umut verici ve en son gelişmeleri belirleyerek ve finanse ederek, uzun ömürlü tıbbın uzun ömürlü tedaviye erişme ve bunu anlamada uzun ömürlü tıp radikal eşitsizliğinin uygulanabilirliği ve bilimindeki en acil sorunlardan birini ele almaya çalışıyor” deniliyor.

Kripto para birimleriyle de bağış yapılabilen vakfın katkıda bulunanları, hangi projelerin fon alacağına karar vermede oy kullanma hakkına sahip olacaklar. Vizyon sahibi bir kurul, potansiyel adayları “teknik sağlamlıkları ve insan ömrü üzerindeki potansiyel etkileri” açısından önceden seçecek ve değerlendirecek.

Daha Fazla Analiz İçin Blockchain ve Yapay Zekanın Eşleşmesi Gerekiyor

Vakfın Vizyoner Kurulu’na katılanlar arasında, uzun ömürlü teknoloji üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Dr. Alex Zhavoronkov yer alıyor. Dr. Zhavoronkov ayrıca, sağlık sektörü için blok zinciri tabanlı bir izin yönetim sistemi kurmak için Bitfury Grubu ile ortak bir proje başlatan blok zinciri tıbbi veri pazarı Longenesis’in danışmanıdır .

Dr. Zhavoronkov, “Vakıf, dünya çapında erken yaşam araştırmalarını desteklemek ve karar alma süreçlerine halk katılımını sağlamak için benzersiz ve şeffaf bir mekanizma yarattı” dedi.

LongeVC yönetici ortağı Garri Zmudze, teknolojinin sağlık araştırmalarına nasıl yardımcı olabileceğine gelince, yaptığı açıklamada, blockchain’in yapay zeka ile eşleştirildiğinde daha fazla analiz için yüzlerce terabayt yapılandırılmamış hastane verisinin kilidini açabileceğini söyledi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar