test

.

100 Bin Dolar Olsun Ya Da Olmasın, BTC Dolar İçin Bir Tehdit Olmayacak

En büyük kritpo para birimi Bitcoin belki de önümüzdeki birkaç yıl içinde 100.000 dolar seviyesine ulaşabilir, hatta belki bu durum 2021’in sonunda bile yaşanabilir. En azından çoğu analistin öngördüğü bu. Ancak, burada kesin olan bir şey var, her ne olursa olsun bu yürüyüş kesinlikle sorunsuz olmayacak.

Yazının yazıldığı sırada Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64 bin doların biraz altında 59 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bununla birlikte, yazın en düşük seviyesi olan 30 bin dolara bakıldığında önemli bir seviyede yer alıyor fakat yine de belirlenen kritere ulaşabilir mi?

Fidelity Investments‘dan Jurrien Timmer, CNBC’de yaptığı konuşmada benzer senaryoyu anlatırken, Bitcoin’in farklı yönlerine de değindi.

Yöneticiye göre, BTC’nin %30 arttığı ve hala devam eden ralli, momentum yatırımcılar tarafından desteklenmedi.

“Bu, kısa vadeli spekülatörler tarafından ivmeyle beslenen bir yükseliş olmadı. Bu yükseliş bana Bitcoin’in aslında oldukça sürdürülebilir bir hareket olduğuna ve patlamak üzere olan bir balon olmadığına dair güven veriyor.”

“Bitcoin’i 57.000 dolar seviyesine çıkaran bir balina topluluğu olduğuna dair gerçekten bir kanıt yok” diye de ekledi.

Bununla birlikte, boğalar son rallide satın almaya başladığında, Bitcoin’in 2023 yılına kadar 100.000 dolara ulaşabileceğini görüyoruz. Yönteici ise söz konusu argümanını tescilli arz ve talep modeline dayandırdı.

Bitcoin ve Altın Aynı Takımda İki Farklı Oyuncu

Bitcoin, Ekim ayının başlaması ile birlikte şu ana kadar %30’un üzerinde arttı ve popüler kripto para birimi birkaç önemli direnç seviyesini geri kazandı. Ancak Timmer, Bitcoin ve altın arasındaki nispi fiyat hareketine dayanarak Bitcoin’in son hareketini “ aşırı ” olarak görmüyor.

“Bitcoin, altının daha dışbükey bir versiyonudur. Her zamankinden daha kıt bir arzı var ve altın, Bitcoin’in sahip olduğu ağ dinamiklerine sahip değil, bu nedenle bitcoin’in altından daha iyi performans göstermesi mantıklı. Bitcoin ve altın aynı takımda iki farklı oyuncu.”

Neden Göründüğünden Daha Fazlası Var

Kripto para topluluğundaki birçok kişi, Bitcoin 100.000 dolara ulaşırsa ABD doları için bir tehdit olabileceğine inanıyor. Ancak, Timmer öyle düşünmüyor.

“Bitcoin’in doları veya doların rezerv durumunu gerçekten tehdit ettiğini düşünmüyorum. Belki de aslında doların rezerv durumunu korumasını sağlar. Ve yine de muhtemelen bir şekilde dolara bağlı olacak.”

Aslında, yönetici, Bitcoin’in “bir değer deposu olmaktan bir değişim aracına” dönüşen önerisi için yapılması gereken bir argüman olduğuna inanıyor.

Timmer , sadece 3 gün önce bir kaç tweet’te benzer görüşlerini paylaştı. Bununla birlikte, uzun vadede Bitcoin konusunda yükselişini sürdüreceğine inandığını belirterek sözlerini sonlandırdı ve şunları söyledi:

“Cesur fiyat tahminleri yapmaktan daha iyisini biliyorum ama arz-talep modellerinin kesiştiği bir sonraki (ve son) zamanda, yani 2023 veya 2024’te Bitcoin 100 bin dolar civarında olacak.”

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar