.

17 Yaşındaki Sözde Sanatçı 138 Bin Dolarlık Sahte NFT Sattı ve Yok Oldu

17 yaşındaki sözde 3D dijital sanatçısı, kripto literatüründe “rug pull” olarak adlandırılan olayı gerçekleştirdi. Sahte NFT satışı yaptı ve projeyi teslim etmeden, tüm parayla ortadan kayboldu.

Söz konusu rug pull, Iconics adlı bir NFT projesiydi. Sözde sanatçı “kaliteli sanat” odaklı 8.000 NFT sunacağına söz verdi. Eser, göğüsten yukarıya kadar 3 boyutlu figürin renderları şeklini aldı ve Discord kanalında örnek olarak yaklaşık 14 eser sunuldu.

30 Eylül’de yani bugün, bazı NFT’lerin ön satışta satılacaktı. Erişimi olanlar için 0,5 SOL fiyatla 2.000 NFT satışı gerçekleştirildi. Web sitesi yayına girdi, NFT’ler çok hızlı bir şekilde tükendi.

Ancak, 3 boyutlu sanat eseri bekleyen alıcılar bunun yerine, rastgele emoji koleksiyonlarına sahip oldular.

3 boyutlu sanat eseri yerine, alıcıların sahip olduğu emoji koleksiyonları.

Solana NFT topluluğunda popüler bir hesap olan Sol Big Brain durumu fark etmesinin ardından olayla ilgili tweet paylaşımında bulundu ve Tweet’inde şu sözlere yer verdi:

” Lanet olsun! @IconicsSol 2 Bin NFT için 0,5 SOL’den bir ön satış yaptı ve sanırım 1000 SOL ile kaçtı”

NFT satışından bu yana Iconics Discord kanalında daha fazla duyuru yapılmadı, genel sohbet hala devre dışı ve Iconics Twitter hesabı silindi.

Görünüşe göre sözde sanatçı, yaklaşık 138.000 dolar değerinde 1000 Solana (SOL) ile kaçtı. Blockchain verilerine göre para zaten birden fazla hesaba bölünmüş durumda.

Ancak bu Solana’nın ilk NFT rug pull’u değil. AstroSols adlı bir proje , bu ayın başlarında benzer bir sahte NFT bastı ve NFT alıcılarına sözde “meta veri bekleyen” ancak aslında hiç yüklenmeyen soru işaretleri gönderdi.

NFT çılgınlığı her gün yeni projelerle devam ediyor, her biri ortaya yeni gibi görünen bir şey sunuyor. Fakat yukarıda da belirtildiği üzere NFT topluluğunda bir çok dolandırıcılık olayı gerçekleşebiliyor ve bu da yatırımcılar için büyük risk teşkil ediyor.

Yakın zamanda Epic Games CEO’su Tim Sweeney’e Fortnite için NFT entegrasyonu sorulduğunda NFT alanında dolandırıcılık faaliyetlerinin fazlalığından yakınarak, NFT entegrasyonunu düşünmediğini belirmişti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar