.

2021 Yılı Geride Kalırken, Kripto Hırsızlıkları 10 Milyar Doları Aştı

DeFi güvenlik firması ImmuneFi, geçtiğimiz 2021 yılında kripto hırsızlıkları yoluyla 10.2 milyar doların çalındığını öne süren bir rapor yayınladı. Rapor, son haftalarda yayınlanan diğer benzer raporları doğrular nitelikteydi.

7.5 Milyar Dolar İçeridekiler Tarafından Çalındı

Çeşitli olayları araştıran ImmuneFi, 2021 boyunca toplam 10,2 milyar doların çalındığını tespit etti. Fonlar iki ana yöntemle çalındı: platformda yaşanan güvenlik açıkları nedeniyle dış saldırılar ve içeriden dolandırıcılık iddiası.

Özellikle proje kurucularını içeren kripto hırsızlıkları ile ilgili içeriden dolandırıcılık olaylarında 7,55 milyar dolar çalındı. ImmuneFi, tarihin en büyük kripto dolandırıcılıklarından biri olan Africrypt borsasının 3.5 milyar dolarlık vurgunundan ve Türkiye’nin gündeminde fazlaca yer alan Thodex borsasının 2 milyar dolarlık vurgunundan bahsetti.

Firma ayrıca Binance Akıllı Zincir projelerinden üç rug pull olayına dikkat çekti: Kurucuları 31 milyon dolar çalan Meerkat Finance ; Kurucuları 2,1 milyon dolar çalan Popcornswap; ve son olarak , kurucuları 12 milyon dolar çalan Squid Game token.

Hack Yoluyla 2 Milyar Dolardan Fazla Hırsızlık

Çeşitli platformları dış saldırılara ve hırsızlıklara açık bırakan güvenlik açıkları yoluyla 2.66 milyar dolara yakın hırsızlık gerçekleştirildi.

Bu kategoride, kayıplar 130’dan fazla saldırı arasında incelendi. Önemli saldırılar Venus Network, Bitmart, Cream Finance, Finiko, BadgerDAO ve BXH’yi hedef aldı. Bu projelerin her birinden 100 milyon ila 200 milyon arasında dolar çalındığını tespit edildi.

ImmuneFi, Haziran ayında kendisinden 613 milyon dolar çalınan Poly Network’ün bu fonların çoğunun kendisine iade edildiğini kaydetti.

Diğer Raporlar Rakamları Onaylıyor

Chainalysis de bu hafta benzer rakamlar bildirdi. Geçen yıl 14 milyar dolarlık yasa dışı kripto fonunun taşındığını öne sürdü, ancak ImmuneFi’nin içerdiği bazı olayları hariç tutarken fidye yazılımı ve karanlık ağ pazarları gibi ekstra kategorileri de içerisine aldı.

Geçtiğimiz ayda konu ile ilgili rapor hazırlayan bir başka kripto analitik firması Elliptic ImmuneFi ile aynı sonuçlara ulaşarak bu raporda, 2021’de DeFi saldırıları yoluyla 10.5 milyar doların çalındığını ileri sürmüştü.

ImmuneFi ayrıca 2020’de hırsızlıkla elde edilen miktarın 3,8 milyar dolardan 4,38 milyara çıktığını bildirdi ve bu da kripto suçlarının 2021 boyunca bir önceki yıla göre önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Bununla birlikte, Chainalysis’e göre, 2021’e göre işlem sayısındaki artış göz önüne alındığında, yasa dışı faaliyeti temsil eden işlemlerin oranı, reel sayılardaki artışa rağmen 2020’ye göre düşüşle sadece %0,15 idi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar