test

.

2061’de Bitcoin: Gavin Andresen, Bitcoin’in Geleceğine Bir Bakış Attı

Eski Bitcoin lider geliştiricisi ve Bitcoin Vakfı’nın kurucu ortağı Gavin Andresen, Bitcoin’in olası uzun vadeli geleceği hakkında birkaç ilginç tahminde bulundu.

2061 Yılında Bitcoin Fiyatını 6 Milyon Dolar Olarak Öngörüyor

Kısa bir blog yazısında Gavin Andresen, BTC fiyatının o zamana kadar 6 milyon dolar olacağını tahmin ediyor ki bu da enflasyon nedeniyle günümüzün bir milyon dolarına denk gelen bir rakam.

Biraz hayal edin, yıl 2061Bunu küçük bir bilim kurgu parçası olarak kabul edin; geleceğin böyle görünme şansı küçük, ancak tüm olası gelecekler arasında bunun gerçekleşme şansının yüksek olduğunu düşünüyorum.

Bu senaryoya göre Andresen, tek bir zincir üstü işlem ücretinin 7.500 dolar tutarında olacağını tahmin ediyor. Bitcoin blok zincirinde meydana gelen neredeyse tüm işlemler, merkezi borsalar, merkez bankaları ve zincirler arası köprüler gibi kurumsal balinalar tarafından gerçekleştiğinden, bunun büyük bir sorun olmayacağını belirtiyor.

İkincisi, senaryosunun esas olarak dayandığı şeydir. Köprüler ve token sarmalayıcılar sayesinde çoğu BTC işleminin daha hızlı ve daha modern blok zincirlerine aktarılacağını tahmin ediyor:

“İnsanlar ya daha hızlı işlemler, daha düşük ücretler, daha fazla mahremiyet istedikleri için ya da BTC’lerini merkezi olmayan finansal şeylere yatırmak istedikleri için BTC’lerini taşıdılar. Ya da belki bahsettiklerimin tümü.” 

Sıcak Ölüm Tezi: Bitcoin Blockchain 2100 Yılına Kadar Kapatılacak

Evrenin nihai kaderi gibi, Bitcoin’in nihai kaderi de şiddetli bir tartışmaya tabidir. Andresen bize, Bitcoin’in lider olmasa da büyük bir kripto para birimi olmaya devam ettiği iyimser bir senaryo sunuyor. Sonuç olarak, 2100 yılına kadar düşük madencilik ödülleri ve yüksek işlem ücretleri bir sorun haline gelecek, bu da madencilerin ve BTC balinalarının blok zincirini kapatmaya karar vereceği anlamına geliyor. Kapatma işlemini ise şöyle anlatıyor;

BTC’yi zincirler arasında hareket ettiren “köprüleri” birer birer kapatıyorlar. Ardından, BTC zincirinde kilitli olan herhangi bir BTC’yi 0x000… adresine göndererek yakarlar, böylece hiç kimsenin BTC ağında harcayamayacağından emin olurlar. Sonunda, BTC ağında sıfır yeni BTC üretiliyor ve BTC ağında dolaşan sıfır BTC var. Güvence altına alınacak hiçbir şey kalmaz ve zincir durur.

Andresen, var olan tüm BTC’lerin büyük çoğunluğunun o zamana kadar köprülerde kilitli kalacağını tahmin ediyor.

Soğuk Ölüm Tezi: Bitcoin 10 Yıl İçinde Kaybolmaya Başlayacak

Bitcoin’in artan işlem ücretleri ve düşen madencilik ödülleri ile ilgili sorunları, Bitcoin blok zincirinin nihai olarak kapanmasına yol açacağı zaman, Bitcoin’in neden uzun vadede başka bir kripto para birimi ile değiştirilmemesi gerektiği sorulabilir. Bitcoin’in bir başka olası kaderi, sonunda modern bir Proof of Stake blok zinciri lehine önde gelen kripto para birimi statüsünü kaybetmesi olabilir.

Şu anda, Bitcoin kripto piyasa zincirinin tepesinde kalıyor, ancak bu çoğunlukla ilk olmasından ve Bitcoin maksimalistlerinin hevesli tabanından kaynaklanıyor olabilir. Proof of Stake’e yönelik son hamleleriyle Ethereum, yakında Bitcoin’in lider kripto para birimi olarak yerini alabilir. DeVere CEO’su Nigel Green, bunun önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleşmesini bekliyor, ancak bu durum çok daha yakın olabilir.

Bu gerçekleştiğinde, artık ideal bir değer deposu için Bitcoin standardına bağlı kalmak için hiçbir neden yok. Muhtemel sonuç, Bitcoin’in en üst noktayı kaybettiğinde piyasa değeri sıralamasında daha da aşağı inmeye başlamasıdır.

Bir zamanlar önde gelen altcoinler arasında yer alan Bitcoin Cash ve Litecoin gibi Bitcoin’in zincir bölünmelerinde bunun olduğunu zaten görebiliyoruz. Yazının yazıldığı sırada, CoinMarketCap’te 17. ve 18. sırada yer alıyorlar, ardından Ethereum blok zincirinde Wrapped Bitcoin geliyor. Zaman zaman piyasa değerine göre 3. kripto para birimi olan Bitcoin SV, geçen yıl en önemli düşüş yaşadı ve 54. sıraya geriledi.

Bitcoin ve Ethereum’dan sonra, CoinMarketCap sıralamasında artık 1. katman Proof of Stake blok zincirleri (Cardano, Binance Coin, Solana, Polkadot) ve sabit paralar (Tether, USD Coin, Binance USD) hakim durumda.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar