.

220 Milyon Dolar Değerinde Cüzdanının Şifresini Unuttu, Son 2 Hakkı Kaldı!

Kripto paraların günümüzde popüler olması ile, geçmişte Bitcoin alarak hayatı değişen bir çok şanslı insanın hikayesine şahit olmuştuk. Bu sefer Stefan Thomas için işler tam tersi şekilde ilerledi, yaşadıklarını okuyunca benden de şanssızları var diyeceksiniz.

San Francisco’da yaşayan Alman asıllı Stefan Thomas, bundan 10 yıl önce ‘Bitcoin Nedir?’ adlı video hazırlayarak karşılığında tanesi ortalama 4 dolardan 7 bin 2 adet Bitcoin kazandı. Bunun ardından belki de geceler boyu uykusuz kalmasına sebep olacak dijital(soğuk) cüzdanının şifresini bir kağıda not etti.

Bunun ardından Thomas, kullanıcıların ele geçirmeden önce 10 tahminde bulunabildiği ve içeriğini sonsuza kadar şifreleyen IronKey’inin şifresini yazdığı kağıdı kaybetti. O zamandan beri en sık kullandığı şifre kombinasyonlarından sekizini denedi ve şuan da yalnızca iki hakkı kaldı. Kalan iki hakkında da başarısız olursa soğuk cüzdanı sonsuza kadar açılamayacak şekilde kilitlenecek ve şuanda yaklaşık 220 milyon dolar değerindeki 7 bin 2 Bitcoin’ine bir daha erişemeyecek.

Thomas, New York Times röportajından bu yana, dünyanın dört bir yanından yüzlerce insanın tavsiye için kendisine ulaştığını söyledi, bazıları ciddi şekilde yardımcı olmaya çalışırken bazıları ise kendisi ile dalga geçti.

“Bir kişi ‘Pasword(şifre)’ kelimesini denememi önerdi. Bazı insanlar konuşabileceğim çeşitli medyumlar önerdi. Bazı insanlar ise nootropik hafıza geliştirici ilaçlar önerdi.” dedi.

New York Times dergisine verdiği röportajda Thomas “Yatağıma uzanıp düşünüyordum; sonra yeni bir stratejiyle bilgisayarın başına geçiyordum, işe yaramıyordu ve yine çaresiz kalıyordum” dedi.

Bu Durumu Yaşayan Tabi ki Yalnızca Thomas Değil

Kripto para birimi veri firması Chainalysis’e göre, mevcut 18,5 milyon Bitcoin’in yaklaşık yüzde 20’si (şu anda yaklaşık 140 milyar dolar değerinde) kayıp veya başka şekilde mahsur kalan cüzdanlarda görünüyor.

Kayıp dijital anahtarların bulunmasına yardımcı olan bir işletme olan Wallet Recovery Services (Cüzdan Kurtarma Hizmetleri), varlıklarını kurtarmak için yardım isteyen insanların bir ay öncesine oranla üç kat daha fazla olduğunu ve şuan da günde 70 talep aldıklarını söyledi.

Cüzdanlarına erişimi olmayan Bitcoin sahipleri, servetlerine erişmeye çalışırken günler ve geceler boyunca üzüntüye uğradıklarını söylüyorlar. Pek çoğu, Bitcoin’in on yıl önceki ilk günlerinden beri ona sahipti.

Peki Bu Durumun Her Hangi Bir Çözümü Var Mıdır?

Tabi ki var ancak görünen o ki bu durumun çözümü oldukça maliyetli. En azından Thomas’a sunulan tekliflerden bu sonuca ulaşabiliyoruz.

Facebook’un eski CSO’su (baş güvenlik sorumlusu) Alex Stamos, haberden bir alıntı yaparak paylaşımda bulundu ve cüzdanın yüzde 10’u karşılığında sorunu çözebileceğini ifade etti.

Stamos sosyal medya üzerinden Thomas’ın yaşadıklarına karşılık olarak “220 milyon dolarlık kilitli Bitcoin için 10 kez şifre girmeyi denemezsin. Olayı profesyonellere taşıyıp 20 IronKey satın alır, 6 ayını yan kanallar bulma veya şifre kırma işlemine harcarsın. Yüzde 10 karşılığında yaparım. Beni ara.” ifadesini paylaştı.

Bizi Takip Edin: TwitterTelegramInstagram

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar