2FA Nedir, Ne İşe Yarar?

İki faktörlü kimlik doğrulama olarak adlandırılan 2FA güvenlik sisteminin çalışma prensibi oldukça basittir.İki Taraflı güvenlik uygulamasını kullanmak için , öncelikle ilgili uygulamayı mağazadan indirip daha sonra hangi sitede ek güvenlik istiyorsanız o site için aktif etmelisiniz, eğer siteniz 2FA güvenlik uygulamasını desteklemiyorsa zaten kullanamayacaksınız demektir. İşlemleri tamamladıktan sonra, İki faktörlü güvenlik uygulamamız olan Google Authenticator sizin için siteye her girişinizde kullanacağınız bir birinden benzersiz ve tek kullanımlık 6 haneli ek şifreler üretecektir.İki faktörlü güvenlik uygulaması, bir bakıma Google gibi internet sitelerinin kullanıcılarını sms ile doğrulamasına benzetilebilir.

2FA Nedir,Ne İşe Yarar?

 

2FA Sisteminı Neden Kullanmalıyız?

Hızla büyüyen Kripto Para dünyasında, hemen hemen hergün yeni borsalar açılıyor ve bu borsalarda kullanıcılar ciddi boyutlarda

para transferi gerçekleştiriyorlar, dolayısı ile hırsızlıkların önüne geçebilmek adına artık bir çok Kripto Para borsası kullanıcılarına 2Fa güvenlik protokolunu zorunlu kılıyor diyebiliriz.

 

 

2FA Sistemini Nasıl Aktif Ederim?

İki taraflı güvenlik sistemini aktif edebilmek ve kullanabilmek için öncelikle, akıllı bir telefon ya da tablete ihtiyaç vardır.

Kullanmakta olduğunuz Akıllı Telefonunuz ya da Tabletinizin uygulama mağazına girerek Google Authenticator u indirmelisin ( Google Play Store, Apple Store )

2FA Nedir,Ne İşe Yarar?

Uygulama yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, İki Taraflı güvenlik kullanmak istediğiniz siteye giderek oturum bilgilerinizi girdikten sonra 2FA aktif et menusune girerek

Siteniz size Bir adet Kare kod ve Bir adet dijatal key verecek. Bu kare kodu 2FA uygulamamızı açıp uygulama üzerinde “+” simgesine tıklayarakkarekodu taratmamız gereklidir. Burada unutulmaması gereken durum şudur ki ; size verilmiş olan kare kod ve dijital key i mutlaka saklamanız gerekmektedir,güvenliğiniz için bizim tavsiyemiz çıktılarını aldıktan sonra dosya şeklinde kitaplığınızda tutmanız olacaktır.
Aksi halde telefonunuz ya da tabletiniz kaybolup çalındığında,  güvenlik sistemi kullanarak girmiş olduğunuz sitelere girmekte sorun yaşayabilirsiniz.

2FA Kullanmanın Dezavantajları Var Mı?

İki taraflı koruma her ne kadar güvenli bir sistem olarak gözüksede, uygulamayı kullanan kişiler telefonunukaybettiğinde kişinin kullanıcı hesabına erişememe gibi bir durum söz konusu.İki taraflı güvenlik sistemi kullanan kişilerin, İki Taraflı güvenlik uygulamasına geçtikten sonra yaptıkları hata olan daha basit şifreler kullanma hatasına dikkat etmenizde fayda var. Her ne kadar İki taraflı koruma kullanıyor olsanızda şifreleriniz en az 10 karakter ve içerisinde rakam ve şekillerden oluşan kombinasyonlar mutlaka bulunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir