.

Aave, Kurumlar İçin İzinli DeFi Havuzu “Aave Arc’ı” Piyasaya Sürdü

Şu anda kripto ekosistemindeki en büyük kredi protokolü olan DeFi projesi Aave, Fireblocks ile ortaklaşa Aave Arc’ı piyasaya sürdü. Proje, başlangıçta Fireblocks tarafından beyaz listeye alınmış 30 kuruma açık olacak.

Kripto piyasasının 2021 yılında yaşadığı patlamayla birlikte Bitcoin ve Ethereum kurumsal yatırımcılar tarafından oldukça ilgi gördü fakat DeFi de çoğu kurum için hala keşfedilmemiş bir bölge durumunda.

Finansal kurumlara ve şirketlere hizmet verecek olan Aave Arc, onlara dijital varlıkları ödünç almaları ve DeFi’nin sunduğu yüksek getirilere korumalı bir düzenleyici ortamda sahip olabilmeleri için yol sunacak. 

Normal vesayetsiz protokolünden farklı olarak, Aave Arc’taki likidite havuzlarına izin verilir, bu da hizmeti kullanmak isteyen herhangi bir kurumun önce beyaz listeye alınması gerektiği anlamına gelir. İşin bu tarafında ise Fireblocks, KYC/CDD/EDD ilkelerini ve Mali Eylem Görev Gücü’nün yönergelerini izleyerek her bir firmanın sisteme dahil olması için gerekli kontrolleri sağlamaktan sorumludur.

Ortaklık hakkında yorum yapan Fireblocks CEO’su Michael Shaulov, “Düzenlenmiş DeFi araçlarının flaş krediler ve yüksek getirili mevduat hesapları gibi bir yeni ürün ve hizmet dalgasını açığa çıkarabileceğini ” belirtti.

Aave Arc, başlangıçta Anubi Capital, Bluefire Capital, Canvas Digital, Celsius, CoinShares, GSR, Hidden Road, Ribbit Capital ve Covario QCP Capital ve Wintermute dahil olmak üzere beyaz listeye alınmış 30 kuruma açık olacak.

Aave’nin Büyük Başarısı

Ethereum üzerinde piyasaya sürülmesinden bu yana Aave, kilitlenmiş toplam değeri 26 milyar doların üzerine çekerek büyük bir başarı elde etti. 2021’de, Ethereum’a daha düşük maliyetli alternatiflerde DeFi’ye olan talebin artmasıyla Polygon ve Avalanche’a genişledi. Aave Arc, kurumlara popüler borçlanma ve borç verme hizmetlerine erişim sağlayacak, ancak bireysel yatırımcıların pazarlarından ayrı tutulacak.

Yeni ürün 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana geliştiriliyor. Bir basın açıklamasında Aave’nin kurucusu ve CEO’su Stani Kulechov, DeFi’nin “geleneksel finans kurumlarına çok uzun süredir erişilemediğini” ve kullanıma sunmanın onlara yardımcı olacağını söyledi.

Kurumsallar Bitcoin’den Vazgeçemiyor

Kripto piyasası hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğinden, 2021 yılında kripto paralara kurumsalların gösterdiği ilgi arttı. MicroStrategy gibi şirketler Bitcoin’e kurumsal yatırımlar yaptıktan sonra, JPMorgan ve Morgan Stanley gibi büyük bankalar varlıklı müşteriler için Bitcoin ürünleri sunma planlarını duyurdular. Ethereum ise bazı büyük oyuncuların da dikkatini çekmiş olsa da, kurumlar büyük ölçüde DeFi’ye sahip ve büyük ölçüde DeFi’nin dışında kaldı. Ancak, Aave Arc gibi ürünler yakında bunu değiştirebilir.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar