.

ABD’de Enflasyon 40 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaşırken BTC Düşüyor

ABD’de enflasyon kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşırken Bitcoin fiyatı ilginç bir şekilde düşüş gösterdi. Görünüşe göre yakın zamanda toparlanan Bitcoin fiyatı, ABD’de tüketici fiyat endeksi (CPI) hakkındaki en son verilerin yayınlanmasıyla aynı zamana denk gelen bir hareketle, tekrardan 48.000 doların biraz altına geriledi.

ABD’de Son Zamanlarda Görülmemiş Enflasyon

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun bugün bildirdiğine göre, Tüm Kentsel Tüketiciler İçin Tüketici Fiyat Endeksi (CPI-U), Ekim ayındaki yüzde 0.9’luk artışın ardından mevsimsellikten arındırılmış bazda Kasım ayında yüzde 0.8 arttı.

Büro, tüm kalemler endeksinin Ekim ayında sona eren 12 aylık dönemde %6.8 artarak, 1982 Haziran’ında sona eren dönemden bu yana en büyük 12 aylık artışı kaydettiğini söyledi.

Enflasyon artışı genellikle yeni para arzında önemli bir artış olduğunu gösterir, bu nedenle Bitcoin gibi arzı sabit varlıkların fiyatı yükselmelidir.

Hisse senetleri, Dow Jones’un %0,10 artmasıyla bir miktar yükseldi, ancak bunun yanında Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı düşüşe geçti, Ethereum (ETH) fiyatı yaklaşık %5 düştü.

Bunun nedeni belki de piyasanın, hem devlet tahvillerinin hem de ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin varlığa dayalı satın alımlarının düşürülmesiyle başlayarak, parasal baskıda daha hızlı bir düşüşle fiyatlandırmaya çalışmasıdır.

Ancak Avrupa’da devam eden yeni kısıtlamalarla birlikte, bu tür bir hareketin, özellikle yeniden açılışın ardından bu yıl görülen karakteristik olmayan devasa ekonomik büyüme nedeniyle bu enflasyonun tek seferlik olup olmadığı belirsiz olduğu için, yavaş ilerlemesi gerekecek.

Bu nedenle, gelecek yıl verileri alana kadar ABD’de gerçek bir parasal hareket olmayacağı için kriptolarda aşırı tepki görüyor olabiliriz.

Piyasa değerine göre en büyük kripto varlık olan Bitcoin (BTC) yazının yazıldığı sırada 903,389,257,097 dolarlık piyasa değeri ile 47.600 dolar seviyesinden işlem görürken, tüm piyasaya olan hakimiyeti ( Bitcoin dominance) %40.73 seviyelerinde.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar