Altcoin Nedir? Detaylı Anlatım

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir? Sorusu günümüzde Ethereum, Bitcoin gibi büyük kripto para birimlerinin kullanıcılarına kazandırdığı büyük miktardaki paraların cezbediciliğiyle, bu alanda çok fazla ilgili olmayan insanların dahi büyük ölçüde ilgisini çekmiş, aklında yer edinmiş durumda.

Bitcoin’in yıllar içerisinde gerçekleştirmiş olduğu büyük yükselişin ardından, çözümlenen Bitcoin şifrelenmeleri Altcoinlerin oluşmasına yol açtı.

Altcoin ve Klon Coin Nedir?

Dijital Dünya’da yer alan kripto para birimleri arasında en büyüğü olarak bilinen Bitcoin, kısaca kurucuları tarafından şifrelenmiş bir dizin kod kullanmaktadır.

Son zamanlarda dijital paralara olan ilginin artmasıyla beraber Bitcoin’in şifreleri çözümlenmiş ve Altcoin oluşturulmasına yol açmış, bu işe dayalı ilgili donanımlar üretilmiştir. Bitcoin ve Ethereum, yani dijital para dünyasına artan ilgiyle birlikte ilgili kod dizinlerinin güvenliği ve şifrelenmesi de aynı doğrultuda yükselmiştir.

Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak, diğerlerinden başka bir algoritma yapısına sahip olan ve kurucuları tarafından farklı bir biçimde şifrelenmiş dijital para birimlerine Altcoin denir. Gündemde bulunan 200’den fazla altcoin, Bitcoin Exchange sitelerinde gerçekten büyük ilgi görmektedir.

Yalnız, Bitcoin Exchange sitelerinde, piyasada yer edinmiş bütün coinleri bulmak mümkün değildir. Buna sebebiyet verebilecek unsurlardan bir tanesi ise, bu altcoinlerin piyasa değerinin ve hacminin yeterli doygunluğa ulaşamamış ve kullanıcıları tarafından yeterince ilgi görmemiş olmasıdır.

Piyasada Bitcoin ve Ethereum kadar yükselişte olmasa da, yaklaşık 150 coinin işlem gördüğü Cryptsy sitesinde aktif olarak Bitcoin’e çevirim yapabilirsiniz.

Altcoin Neden Üretilir?

Altcoin’in üretilme sebeplerinin en başında gelen sebeplerden biri de, diğer para birimlerine oranla Madenciliğinini zorluk seviyesi daha düşük olmasıdır. Coin Madenciliği yaparken Bitcoin ve bunu takip eden ikinci seviye en büyük şifrelenmiş para birimi olarak bilinen Litecoin dijital para birimleri oldukça yüksek seviyede kazılabiliyor. Bunun yerine alternatif olarak zorluk seviyesi çok daha düşük olan “ Klon Coinler “ üretilmektedir. Bu doğrultuda üretilen klon koinlere ise “ Altcoin “ denir. Arz – Talep doğrultusunun oranlarına göre ilgili Exchange sitelerinde talep görmektedirler. Bu Exchange siteleri aracılığıyla, kolayca madenciliğini yapabildiğiniz bu Altcoinleri, Bitcoin’e çevirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir