.

Altcoin Yatırımları, Bitcoin’e Göre Daha Mı Trend Görünüyor?

Altcoin veya Bitcoin, yatırım şansınız olsaydı hangisini tercih ederdiniz?

Davranış analizi platformu Santiment, kripto piyasasındaki yatırımcıların, yatırımlarını hangi tarafa gerçekleştirdiğini ve piyasa genelinde hangisinin daha fazla trend olduğunu raporladı.

Piyasanın en değerli kripto para birimi Bitcoin 51.000 doları geçerek Mayıs ortasından bu yana en yüksek fiyatına ulaştı bunun ardından tüm gözler Bitcoin’de olmalıydı. Fakat davranış analizi platformu Santiment verileri, Bitcoin tartışma oranının düştüğünü gösterdi. Sebebi ise kısa vadeli yatırımcıların, trend olan altcoinleri takip etmesi.

Solana,100 doları aşarak yükselmeye devam ederken Solana’nın göz kamaştıran rallisi birçok yatırımcıyı büyüledi. Aynı zamanlarda ise bir yandan, Bitcoin 50.000 dolarlık direnci kırmak ve geçmek için mücadele ediyordu.

Santiment tarafından aktarılan verilere göre Polygon(MATIC) ve Cardano (ADA) popüler konularda lider durumda gösterildi. MATIC, dört gün içinde %31’lik fiyat rallisi sayesinde kripto piyasasının gündemine oturdu. Bu arada ADA, Cardano’nun iddia edilen test ağı “başarısızlığı” sonrasında FUD nedeniyle çoğu haberde yer aldı ve konuşuldu.

Sosyal Medyanın Etkisi Büyük

Alt coinlerin gündeme gelmesinin bir başka nedeni de Charles Hoskinson gibi influencerlar olabilir. Cardano’nun kurucusu, güçlü bir sosyal medya hesabına sahip ve “FUDsters” olarak adlandırdığı kişilere  sesli olarak görüşme gerçekleştiriyor.  MATIC’e gelen Hint film stüdyosu Zee Studios , ilk NFT’sini Polygon’da başlattı. Bu tür olaylar ayrıca kripto FOMO’yu tetikleme ve kısa vadeli yatırımcıları çekme potansiyeline sahip olabilir.

Perspektifte Bitcoin’i Görmek

6 Eylül’de, kripto analisti Willy Woo , Bitcoin’in büyüme yörüngesini tweetledi ve bunu altın ve hisse senetlerinin [M2 parası] büyümesiyle karşılaştırdı. Aynı ölçekte grafik çizildiğinde ise etki gerçekten de çarpıcıydı.

Woo’nun analizi, birçok kişinin Bitcoin’in görünüşte yavaş ve ağır büyümesini perspektif haline getirmesine yardımcı oldu. Arz şoku değerleme modelini kullanan başka bir analiz , Bitcoin’in mevcut fiyatını 55.000 doların üzerinde değerlendirdi. Ayrıca, Bitcoin stok akış yaratıcısı Plan B, “Sene sonuna kadar 100 bin dolar” tahmininin hala geçerli olduğunu doğruladı.

Yazının yazıldığı sırada, Bitcoin fiyatı 51.838.52 dolardı. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nden yapılan son güncelleme, “Açgözlülük” sinyalini veren 73 değerini kaydetti. Bitcoin sahipleri 4. çeyreği beklerken, Santiment’in ölçümleri, daha fazla yatırımcının altcoin piyasasına odaklanabileceğini öne sürdü.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar