Amerika’dan Kripto Para Takibi İçin Özel Ekip

Amerika Birleşik Devleti’nin meclis temsilcileri son yılların en büyük ekonomik patlamasını yaşayan Bitcoin ve diğer kripto paralar için özel bir ekip kurma niyetinde. Kripto para piyasasının ve bu paraların yasal olmayan yollar çerçevesindeki kullanımı Kripto Para Takibi ve kontrol etmek amacıyla bir ekip kurmak ve düzen sağlama niyetinde. Kurulan ekibin Finans Teknolojisindeki Terörizm Hareketleri ve Yasal Olmayan Finansmanla Bağımsız Mücadele konularında bir oluşum içerisinde hizmet vereceği söyleniyor. 5036 Meclis Önergesi adı altında sunulan yasa tasarısı, içinde bulunduğumuz senede ikinci defa bu konuyla ilgili bir girişimin olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Meclisin temsilcilerinden biri olan Ted Budd da bu yasanın benzer içeriklerine sahip bir tasarıyı 2018 başında sunmuştu. Budd’un yasa önerisinin daha geniş bir içerik ile sunularak önerilmesi, yasanın temelinin sene başındaki öneriden alındığını gösteriyor. Ted Budd’un sene başında kripto paralar ile ilgili araştırma yapmak için bir ekip kurulmasını önermişti.

Amerika’dan Kripto Para Takibi İçin Özel Ekip

Halkın da bilgisine sunulan bu belgeler sonucunda meclis, sene başında yapılan tasarının daha fazla geliştirilmesi gerektiğini ve bu nedenle değerlendirme sürecinde kalacağını söylerek faal olarak bir kabul göstermemişti. İçeriği ve kapsamı geliştirilen öneri ile beraber tasarının onaylanmasıyla birlikte önerge Senato’ya gönderilecek.
Kurulacak ekibe kripto paralar ve bu paraların terörizm maksadıyla kullanımının temelleri ve detaylarına dair 1 yıllık eğitim sürecinin verileceğini ve bu sürecin ardından aktif olarak göreve başlayacakları belirtildi. Kripto paraların terörizm adı altında finansman sağlamasıyla birlikte doğan sonuçlar ve bu sonuçların oluşmasını engellemek için atılacak adımların alternatiflerinin yaratılacağı, bu sürecin ardından da Kongre’ye bir sunum gerçekleştirileceği belirtildi.

Yasa tasarısının onaylanmasının ve yürürlüğe girmesinin ardından, kripto para piyasasının terörizm faaliyetleri çerçevesinde kullanılması ve bu kişilerin şikayet edilmesi durumunda şikayetçinin verdikleri detayların sonrasında ödüllendirilecekleri konuşuluyor. Kripto paranın yasa dışı faaliyetler çerçevesinde kullanılması bağlamında oldukça katı bir tutum sergilemek isteyen yetkililer, bu yasa ile beraber yasa dışı etmenlerin tamamını yok etmeyi düşünüyor. Yasanın çıkmasıyla beraber, yasa dışı faaliyetlerin gözle görülür derecede azalacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir