.

Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nden NFT Yasağı! Kulüpler Satış Yapamayacak

Ulusal Futbol Ligi (NFL) kulüplerin NFT satmasını ve kripto borsa firmalarıyla sponsorluk anlaşmaları sağlamasını şimdilik yasakladığını bildirdi. 

The Athletic’e göre, NFL, spor dijital kartları ve sanatları pazarına girme stratejisi ile ortaya çıktığı için geçici politikayı dayatıyor.

Lig ayrıca NFL takımlarının FTX,Binance gibi kripto borsalarıyla sponsorluk anlaşmaları sağlamasını da engelliyor. Ancak The Athletic, NFL ekiplerinin kripto varlıklarının performansını izleyen fon satan varlık yönetimi şirketleriyle çalışabileceğini bildirdi.

İsmi açıklanmayan bir ekip yetkilisi , NFL’nin dijital varlık endüstrisini içeren yeni yönergelerini açıkladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Kulüplerin, belirli kripto para birimleri için reklamlar, kripto para teklifleri, diğer kripto para birimi satışları veya blok zinciri, dijital varlık veya blok zinciri şirketi olarak ilgili diğer herhangi bir medya kategorisine ilişkin reklamları, kulüp kontrollü medya içinde gerçekleştirmeleri veya başka bir şekilde izin vermeleri yasaktır. “

NFL, gelişen NFT alanına girişmek için ağır kalsa da, Ulusal Basketbol Birliği (NBA) dijital koleksiyon satışlarından yüz milyonlarca dolar kazandı ve kazanmaya devam ediyor. NFT kaynağı CryptoSlam, NBA’in öne çıkan kısa kliplerini dijital koleksiyon ürünleri olarak satan NBA Top Shot’ın tüm zamanların satışlarında 704 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini gösterdi.

Bu yılın başlarında, NBA’den Miami Heat , Florida’daki ana arenasının isim haklarını kripto borsası FTX’e veren 135 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Chicago Bulls ayrıca online alışveriş platformu Shopify ile ortaklaşa kendi NFT koleksiyonunu başlattı.

NFT Nedir?

NFT dijital ortamda eserlerin eşsizliğini sağlayabilen, blockchain tabanlı bir teknolojidir.

Kısa bir araştırma ile konunun mantığını kavramak isteyenler NFT ’leri değiştirilemeyen bir varlık olarak düşünebilir. Onu bu kadar değerli kılan özelliği ise bir ürünü veya veriyi kopyalanamaz ve özgün bir hale getire bilmesinden kaynaklanmaktadır. Kısaca NFT ’ler bir şeyin kime ait olduğunu belgeleyen dijital sertifikalardır.

NFT ’leştire bileceğiniz şeylere örnek olarak; bir resim (jpeg,png, vb.), bir video, bir koleksiyon kartı veya bir nesne için oluşturulmuş somut bir QR kod örnek verilebilir.  Her bir veriyi birbirinden ayrı olarak kayıt eden Token’lar sayesinde dijital ortam da eşsizlik sağlanmış olur.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

 

 

 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar