.

Anket Sonucu: El Salvador Halkının Çoğu Bitcoin Kabulü Yasasına Karşı

El Salvador’da gerçekleştirilen iki, “Bitcoin kabül yasasını” benimseme anketi sonucunda, Salvadorluların büyük çoğunluğunun, bu haftanın başlarında Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 7 Eylül’de yürürlüğe girecek olan (BTC) kabul yasasına karşı olduğunu ortaya çıkardı.

Hem BTC’yi yasal hale getirecek olan Bitcoin yasasına hem de mimarı Başkan Nayib Bukele’nin hükümetine genellikle eşit ölçüde karşı olan Salvador medyası, Orta Amerika Üniversitesi (UCA) anketini büyük bir zevkle bildirdi.

El Diario de Hoy’un ElSalvador.com web sitesi konuya iki ayrı makale ile yer verdi.

Bu arada La Prensa Gráfica, ( LPG ) Veri birimi aracılığıyla 1.506 vatandaşla kendi anketini gerçekleştirdi.

Her iki anket de önümüze benzer sonuçlar çıkardı: UCA anketi, %68’inin Bitcoin’in yasal olarak benimsenmesine katılmadığını veya kesinlikle katılmadığını ve katılımcıların %32’sinden fazlasının yasayı memnuniyetle karşıladığını gözler önüne serdi. 

La Prensa Gráfica araştırması, yaklaşık %66’sının karşı çıktığını, neredeyse %23’ünün yasayı onayladığını, geri kalanların ise kararsız veya yorum yapmak istemediğini açıkladı.

Ancak Bitcoin yasasının benimsenmesinden yana olanlar, LPG Veri çalışmasında gerekçelerini şu şekillerde belirtmişlerdir:

  • BTC ülke ekonomisine fayda sağlayacak,
  • BTC işlem yapmak için faydalı olacak,
  • BTC havale göndermede yardımcı olacak
  • BTC yenilikçi

Kişisel olarak bir ödeme şekli olarak BTC ile ödeme almak isteyip istemedikleri sorulduğunda, %21’i evet, %72’si olumsuz yanıt verirken, geri kalanlar yorum yapmaktan kaçındı.

Kadınlar ve Yaşlılar Bitcoin’den Çekiniyor

La Prensa Gráfica, “Bitcoin kabul etmeye ve ödeme almaya en az istekli” kişilerin “kadınlar, yaşlılar ve düşük sosyoekonomik statüdeki insanlar” olduğunu belirtti. Düşük gelirli bireylerin “yüzde 83’ünün” BTC ile ödeme kabul etmeyeceğini söylediğine dikkat çekti.

Bu arada UCA anketi, 10 katılımcıdan yaklaşık dokuzunun Bitcoin hakkında net bir anlayışa sahip olmadığını ve 10 kişiden yedisinin Ulusal Meclis’in BTC yasasını yürürlükten kaldırması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Kaynak: Bir video ekran görüntüsü, Youtube, La Prensa Gráfica Noticias de El Salvador

Bu düşünceler, Salvadorlu başkanı parlamentonun çok geç olmadan bir U dönüşü yapması gerektiğini belirten Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü (ICEFI) tarafından paylaşıldı.

UCA Dekanı Andreu Oliva, bir basın toplantısında, insanların “Bitcoin’in yasal olarak uygulanmasını geniş bir şekilde reddettiğini” belirtti ve “halk ile Ulusal Meclis arasında önemli bir anlaşmazlık olduğundan bahsetti. ve Başkan ekledi;

“Bitcoin kullanmanın olası olumsuz etkileri konusunda çok fazla endişe var.”

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar