Atomic Swap Teknolojisi Nedir?

Kripto para alışverişlerinde ikinci çağı başlatan atomic swap nedir? Kripto paralar Blockhchain sistemi ile cüzdandan cüzdana iletilir. Blockchain’de gönderimin kodlanıp yüzlerce madenciye gönderilmesi ve bu kodların çözülüp hedef cüzdana ödemeyi yönlendirmesi 1-2 gün, hatta miktar yüksekse 3-4 güne kadar çıkabilmekteydi. Atomic swap teknolojisi ile bu süre 15-20 saniyelere kadar düştü. Peki böylesi bir hızlanma nasıl yapıldı? Atomic Swap, Blockchain teknolojisindeki işlem onayında bir değişiklik yaptı. Blockchain’de işlem tüm hesaplardan sonra onaylanıyordu. Atomic Swap’ta ise işlem gönderici tarafından ilk onayı aldığında karşıya iletiliyor. Ancak bu onay sadece geçici bir onay. Alıcı taraf hesabına paranın girdiğini görebiliyor. Aynı sistemi kullanan diğer kullanıcılar ile tam onay almamış para hemen kullanılabilir. Yani gönderen alıcıya 15 saniyede parayı iletebilir. Sonrasında alıcı da bu parayı aynı sistem ile bir başkasına gönderebilir. Bu işlemlerin hiçbiri tam onay gerekmeden yapılabilir. Normal algoritma çözüm süresinde de işlemler tam onaya sahip olacaktır fakat bu kullanıma etki etmez.

Atomic Swap Teknolojisi

Blockchain ve Atomic Swap Teknolojileri

Atomic swap teknolojisi, zaten devrim niteliğinde olan Blockchain’in tek dezavantajı işlem süresi problemini de ortadan kaldırdı. Böylece modern ekonomi sisteminin ihtiyaç duyduğu hale erişildiği söylenebilir. Kripto para transferlerinin tamamı birkaç yıl içinde Atomic Swap ile yapılır hale gelecek.

Hızlı gönderim yapılması güvenlik boşluğu yaratmıyor; çünkü Atomic Swap’ta işlemlerin kaydı gönderen ve alıcı cüzdanlarına işlendiği gibi üçüncü onayı Blockchain ortak server’ından almakta. Ortak sunucudan alınan onay, bir iş sırası olarak düşünülebilir. Sırası geldiğinde sunucudaki minerlara (kripto para miner) kodlar dağıtılıyor ve işlem tamamen onaylanmış oluyor.

Atomic Swap teknolojisi kripto paraların daha işlevsel olmalarını sağladı. Hatta bu teknoloji ile birlikte kripto para değerlerinde ciddi artış yaşandı. Artık şirketler, kişiler ve alışveriş yapmak isteyenler uzun süre beklemelerine gerek kalmaksızın ödeme yapacak ve alacaklar.

Ayrıca Atomic Swap’ta cüzdan sahipleri bütün blok zincirini cihazlarına indirmezler. Sadece onları ilgilendiren, onların gönderdiği veya aldığı blok zincirlerini indirecekler. Böylece cüzdanların boyutu ve kullanılabilirliği de arttırılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir