.

Emin Gün Sirer Kimdir?

Emin Gün Sirer, Cornell Üniversitesi’nde doçent olarak görev olan Türk-Amerikan bilgisayar bilimcisidir. Kendisi dağıtık sistemler üzerine yaptığı çalışmalar ve araştırmalar ile tanınmaktadır. Blockchain teknolojisi ve kripto paraların giderek yaygınlaştığı günümüzde, Sirer, kurucusu olduğu Avalabs ile dağıtık defter teknolojisinin en sık danışılan isimleri arasındadır.

İlk Projesi AVAX Değildi

1971 doğumlu olan Emin Hoca, Bitcoin’in yayınlanması öncesinde KARMA sistemi ile benzer bir çok işlevi yerine getirilebilen kendi eşler arası sistemini dünyaya tanıtmıştır. Sonrasında 2009 yılında ortaya çıkan ve dünyayı değiştiren Satoshi Nakamoto ve çalışması Nakamoto Konsensus, Emin Gün Sirer’in ve pek çok akademisyenin üzerinde çalıştığı konsesus mekanizmalarını, kendisine has yöntemleri ve Proof of Work iş modeli ile birleştirerek, pratikte başarılı olan ilk altyapı olmuştur.

Aynı zamanda Emin Gün Sirer, Bitcoin-NG ve Bitcoin Covenants gibi Bitcoin’in eksik yönlerini geliştirmeyi hedefleyen projelerde yer almıştır. Gizemli Team Rocket tarafından dünyaya tanıtılan bir konsensus mekanizmasının uygulayıcısı olan Avalanche altyapısının temsilcisi ve tanıtıcı olarak da görev almaktadır.

Türkiye ve dünya genelinde seminerler vermektedir ve Blockchain teknolojisini kendi tecrübeleri ile harmanlayarak en anlaşılabilir düzeyde öğrencilere aktarmaktadır.

Eğitimine Robert Koleji ve sonrasında Princeton Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimleri ile devam eden Emin Hoca, geleneksel finans sistemini blok zincir teknolojisine entegre etmek için çalışmalar yapar. Avalanche ve yerel kripto para birimi olan AVAX, bir yatırım aracı olarak kullanılması dışında, ihtiyaç duyan meslek grupları için akıllı sözleşmelerle güvenli ve otomatik ortamı sağlayabilir.

Avalanche’ı diğer kripto altyapılarından ayıran en önemli özelliği; Team Rocket tarafından 2018 yılında yayımlanan Snowflake to Avalanche isimli makaleyle, madencilik gerektirmeyen ve transfer işlemlerini en hızlı şekilde sonlandıran mekanizmaya sahip olmasıdır.

Blokların güvenilir kişi tarafından kaydedilmesi için eleme yapan Proof of Work iş modeli, Avalanche’da bulunmaz. Bunun yerine Proof Of Stake ile güvenlik sağlanır ve ortak karar almak için Avalanche has seçim protokolü kullanılır.

Madencilik için harcanan enerjiye ihtiyaç duymayan ve işlemleri, dünyanın en hızlı dijital ödeme sistemine sahip olan VISA’dan daha hızlı şekilde gerçekleştirebilmesiyle Avalanche, Emin Gün Sirer ‘in dünyaya tanıtmaya çalıştığı yeni bir merkezsiz altyapıdır.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar