.

Avalanche DeFi Platformu Vee Finance’a 35 Milyon Dolarlık Hack

Avalanche’ta bir DeFi kredi protokolü olan Vee Finance, bir hack’te 8.804 Ethereum ve yaklaşık 214 Bitcoin olmak üzere 35 milyon dolar değerinde zarara uğradı.

Vee Finance, Avalanche’daki DeFi platformuna yapılan ikinci büyük saldırıda yaklaşık 35 milyon dolar zarara uğradı.

Vee Finance, Avalanche üzerinde merkezi olmayan bir borç verme ve borçlanma protokolüdür. Ana ağını 14 Eylül’de başlattı ve teminatlı kredi ve kaldıraçlı işlem ürünlerinde halihazırda yaklaşık 80 milyon dolarlık kilitli bir toplam değere sahip. 

Proje, saldırıyı bugün erken saatlerde duyurdu ve saldırganın ticaret sözleşmesi adresinden 8.804 Ethereum ve yaklaşık 214 Bitcoin çaldığını belirtti. Bugünkü fiyatlarla, bu yaklaşık 35 milyon dolarlık zarara tekabül ediyor. Daha fazla zararı önlemek için Vee Finance, platform sözleşmelerinin yanı sıra mevduat ve ödünç alma işlevini askıya aldı.

Olayla ilgili bir takip duyurusunda ekip, saldırıdan başka hiçbir fonun veya akıllı sözleşmenin etkilenmediğini ve saldırgana zincir üzerinden ulaştığını söyledi. Vee Finance’in son açıklaması şöyle:

“Adres izlemeye göre, saldırgan saldırıya uğrayan varlıkları henüz transfer etmedi veya işlemedi. Bununla aktif olarak ilgileniyoruz ve zincirdeki saldırganla proaktif olarak iletişim kurduk.”

Ekip, saldırganı belirlemek ve fonların geri alınmasına yardımcı olmak için sektördeki akıllı sözleşme denetçileri ve merkezi borsalarla aktif olarak çalıştığını ekledi. Saldırıdan saatler sonra Vee Finance, saldırgana hitaben bir tweet attı.

Paylaşımda “Belirlediğiniz hata için bir ödül programı başlatmaya hazırız. Lütfen bize e-posta veya tercih ettiğiniz başka bir kişi aracılığıyla ulaşın” yazıyordu. 

Ekip, hatanın ayrıntılarını henüz açıklamadı. En son açıklamaya göre, araştırmayı tamamladıktan sonra bir olay raporu yayınlamayı ve etkilenen kullanıcılar için kapsamlı bir tazminat planı hazırlamayı planlıyor.

Avalanche Ağında İkinci Büyük Hack

En son olayın Avalanche blok zincirindeki ikinci büyük saldırı olduğu gözlemleniyor. Bu ayın başlarında, DeFi protokolü Zabu Finance, bir saldırganın yaklaşık 3,2 milyon dolar değerinde kripto varlıkları çalmasına ve ZABU tokenlerinin fiyatının sıfıra düşmesine neden olan benzer bir saldırıya maruz kaldı.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar