test

.

AVAX ve LUNA’nın Düşen Piyasada Ayakta Kalmasına Yardımcı Faktörler

Çin’deki kripto yasağı haberinin ardından piyasa çökerken, Bitcoin %10’a yakın bir fiyat düşüşü kaydetti. BTC kayıplarının ardından, piyasa çapında bir çöküş başladı ve bu da en iyi altcoinlerin çoğunun fiyatlarının düşmesine neden oldu. Bununla birlikte, bazı alternatifler, daha az kayıp kaydederek ve diğerlerinden daha iyi tutunarak düşüşe karşı daha yüksek direnç gösterdi. Avalanche (AVAX) ve Terra (LUNA), 11. ve 12. sıradaki altcoinler buna en iyi örnek oldular.

Özellikle, AVAX 23 Eylül’deki ATH fiyatından sadece %11, LUNA ise 11 Eylül’deki ATH’sinden sadece %21.02 aşağıdaydı. İki altcoin bazı küçük kayıplar yaşarken, piyasa çöküşünden büyük ölçüde etkilenmemiş görünüyorlar. Peki bu altcoinler neden daha sağlam durdu?

İyi Büyüme Yörüngeleri 

Hem AVAX hem de LUNA, geçen ay boyunca iyi büyüme yörüngeleri sergiledi. Avalanche’ın TVL’si (Kilitlenen Toplam Değer) 18 Ağustos’ta 312 milyon dolardan 14 Eylül’de 2.6 milyar dolara yükselirken, günlük işlemleri 18 Ağustos’ta 43.243’ten 12 Eylül’de 220.222’ye yükseldi.

 Ayrıca, 17 Eylül itibariyle dünya çapında çeşitli blok zincirlerinde DeFi’de kilitlenen toplam değerin (TVL) dağılımı, AVAX ve LUNA’nın iyi bir zemini kapsadığını vurguladı. Terra, TVL’nin %4.7’sini, AVAX’ın ise %1,5’ini oluşturdu.

Ayrıca, metrikleri genel olarak sağlıklı bir görünüm sağladı, AVAX’ın vadeli işlem piyasası da vadeli işlemlerde açık faiz değişimi ve sürekli kazançlar yaşadıkça iyi görünüyordu. Vadeli işlemlerde AVAX için son 24 saatte Açık Faiz değişimi %6,79 kazanç elde ederken, kalıcı açık faiz %3,85 arttı.

Diğer yandan, görünüşe göre, LUNA’nın 5 milyon dolardan fazla olan ve balinalar tarafından tutulan toplam stablecoin arz yüzdesindeki son artış, son düşüş sırasında kripto para için bir yastık görevi görmüş olabilir. 19 Eylül’de metrikte %35’e yakın bir artış gözlemlendi.

Sorunsuz İlerliyor, Fakat Sırada Ne Var?

İki altcoinin yükselişi, Terra’nın Anchor protokolü, lansmandan altı ay sonra 22 Eylül’de TVL’de 4 milyar dolara ulaşması gibi dış faktörlere de bağlanabilir. Öte yandan, Avalanche’ın 230 milyon dolarlık özel AVAX token satışını tamamlamasından bu yana AVAX’ın fiyatı da etkileyici bir büyüme kaydetti. 

Özellikle, her iki altcoin de hem piyasa değeri hem de piyasa değeri hakimiyetinde önemli bir yükseliş trendi kaydetti. Ancak, yazının yazıldığı sırada hem AVAX hem de LUNA, son gün %6’nın üzerinde fiyat düşüşü gördü. Görünüşe göre piyasa çöküşü altcoinleri etkiledi, ancak biraz geç oldu. Yine de, bu altcoinler hala daha yüksek destek seviyelerini korudu ve bu iyiye işaret.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar