test

.

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Danışma Grubuna 30 Üye Atadı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni “Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu”na 30 üye atadı.

Üyeler, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan potansiyel bir dijital euro tasarlama ve dağıtma konusunda Eurosystem’e tavsiyelerde bulunacak. Eurosystem, Euro bölgesinin para otoritesidir ve AMB ve Euro’yu kullanan üye ülkelerin ulusal merkez bankalarından oluşur.

ECB, Temmuz ayında projeyi başlatmak için araştırma evresinde ve piyasa danışma grubunun potansiyel kullanıcıların ve distribütörlerin dijital euro hakkındaki görüşlerini dikkate alacağını söyledi.

Grup kurulduktan sonra, önümüzdeki aydan itibaren üç ayda bir toplantılar yapılacak ve oturumlar arasında yazılı istişareler düzenlenecek. Grup, BBVA, Deutsche Bank AG, Société Générale, Avrupa Ödeme Konseyi, Stripe ve IKEA gibi kuruluşlardan üst düzey profesyonel kurumları içermektedir.

BBVA’nın ödemeler disiplini başkanı Antonio Macías Vecino, Deutsche Bank’ın genel müdürü ve varlık platformları global başkanı Jochen Siegert, Société Générale’nin açık bankacılık direktörü Yves Blavet ve Stripe’in EMEA ödemelerinden sorumlu ödeme mühendisliği başkanı Sean Mullaney, diğer profesyonellerin yanı sıra grubu temsil ediyor.

Araştırma aşaması 24 ay sürecek ve araştırma, dijital bir euronun tasarımı ve dağıtımıyla ilgili kilit konuları ele almayı hedefliyor.

ECB, dijital bir euro çıkarıp çıkarmayacağına henüz karar vermedi. Merkez bankası, eğer dijital euro çıkarsa bile, nakdin yerine almayacağını söyledi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar