Avustralya Bitcoin ile Vergi Borcu Ödemesi Konusunda Uyarı Yaptı

Avustralya Hükümeti’ne bağlı çalışan Avustralya Vergi Dairesi Komisyonu bir açıklama gerçekleştirdi. Yapılan açıklama neticesinde dolandırıcıların Bitcoin ile vergi borcu ödemesi konusunda bazı çalışmalar içerisinde olduğunu belirterek yerel halkı uyardı. Açıklamada, vergi borçlarının ödemelerinin Bitcoin ile yapılabilmesi nedeniyle dolandırıcıların farklı yöntemler vasıtasıyla kendilerine ulaşması durumunda dikkatli olmalarının altı önemle çizildi.

Son günlerde Avustralyalı bir bireyin son zamanlarda fazlasıyla artış gösteren dolandırıcılar nedeniyle sıkıntı yaşadığı belirtildi. Dolandırıcıların Avustralyalı vatandaşa ulaşarak Avustralya Vergi Dairesi Komisyonu’na 9 bin Avustralya doları borcu olduğu iletilirken, bu ödemenin yapılmaması durumunda vatandaşın vergi kaçakçılığı nedeniyle 5 sene hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu belirterek tehdit ettikleri ifade edildi.

Avustralya Bitcoin ile Vergi Borcu Ödemesi

Mağdurun bu ifadelerin ardından dolandırıcılara inandığı ve yüz yüze görüşmek amacıyla buluştuğu belirtilirken, dolandırıcıların daha fazla inandırıcı olmak istemesiyle birlikte Vergi Dairesi Komisyonu’nda çalıştığı ve borç işlerine baktığı yalanıyla sahte kimliğe sahip bir ortağını da buluşmaya getirdiği söylendi. Bu inandırıcı senaryo karşısında da Avustralyalı vatandaşın 9 bin Avustralya dolarını ödemesi konusunda ikna edildiği ve Bitcoin para transferi imkanını sağlayan bir ATM’den gönderdiği vurgulandı.

Dolandırıcıların sıklıkla kullanmaya başladığı Bitcoin yöntemiyle dolandırma yöntemleri konusunda vatandaşları uyaran yetkililer, bu dolandırıcılara karşılık halkın sürekli olarak resmi makamlardan vergi bilgilendirmeleri almaları gerektiğini ve bu resmi bilgiler dışında herhangi bir yolla gelen uyarılara itibar etmemeleri önemle vurgulandı. Son dönemlerde yaşanan 2. Büyük dolandırılma vakası olduğu için bir kez daha uyarılarda bulunmanın faydalı olacağını düşünen yetkililer, Avustralya Vergi Dairesi Komisyonluğu onaylı olmayan hiçbir belge veya iletinin geçerliliğinin olmadığını belirtti. Yine benzer olarak Mart ayında Avustralya vatandaşı başka bir kişi, 50 bin dolara yakın bir dolandırıcılık vakasının mağduru olmuştu.

9 bin dolarlık bozguna uğrayan Avustralyalı vatandaşın şikayetinin ardından yargı sürecinin devam ettiği belirtildi. Bunun yanı sıra Vergi Dairesi’nin sekreteri Kath Anderson dolandırıcıların Bitcoin üzerinden bir alternatif mecra bulduklarını, halkın bu konularda daha dikkatli olması gerektiğininin altını çizerken, bugüne kadar bu yöntem ile beraber 100 bin dolara yaklaşan bir tutar, dolandırıcılar tarafından elde edildi dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir