.

Bir Haftalık Bitcoin Rallisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Geçtiğimiz hafta, piyasanın toparlanması ile birlikte Bitcoin rallisi başlamıştı. Bitcoin %25’in üzerinde yükseldikten sonra, yazının yazıldığı sırada 55.000 doların üzerinde işlem görmeye devam ediyor. JP Morgan, son dönemdeki artışın, raporlarda da belirtileceği gibi üç ana nedenden kaynaklandığını belirtti.

Lightning Network

Lightning Network’ün arkasındaki fikir, Bitcoin’in diğer sınırlamaların yanı sıra ölçeklenebilirlik ve ödeme tıkanıklığı sorunlarına karşı koymaktı. Bu nedenle, ikinci katman teknolojisinin benimsenmesi Bitcoin’e yardımcı olur. Bu bağlamda, JP Morgan şunları ekledi:

“Lightning Network’ün son zamanlardaki yükselişi ve katman-2 ödeme çözümleri, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesine yardımcı oldu .”

Arcane araştırması, bu ay Lightning kullanımının genel ölçümlerde gösterilenden daha hızlı büyüdüğünü belirtti. Araştırma ayrıca Başkan Nayib Bukele’nin tahminlerine göre 2,7 milyon Salvadorlu’nun cep telefonlarından Lightning Network’e erişimi var. Buna karşılık, bu aynı zamanda yasal olarak kullanılan Bitcoin hacminin artması anlamına gelir. Ek olarak Bukele, son zamanlarda vatandaşların daha az Bitcoin bozdurduğunu, bozdurmaktan çok biriktirme niyetinde olduklarını da kaydetti.

ABD Güvencesi

Kısa süre önce, FED başkanı Jerome Powell, ABD’nin hem kripto para ticaretini hem de madenciliği yasaklayan Çin ile aynı kripto duruşunu sergilemeyeceğini belirtti.

Powell’a merkez bankası dijital para birimleri, stabilcoinler, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında önceden söylemiş olduğu “Dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, sabit paralara ihtiyacınız olmazdı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmazdı.” sözü hatırlatarak, bir soru yöneltildi:

“Yani Sayın Başkan, Çin’de gördüğümüz gibi kripto para birimlerinin kullanımını yasaklama veya sınırlama niyetiniz var mı?”

Sorunun ardından FED Başkanı Jerome Powell, “Hayır” yanıtını verdi ve o sırada nasıl yanlış anlaşıldığını açıklamaya devam etti.

Ardından soru tekrarlandı, “Peki, stablecoinleri yasaklamaya niyetiniz var mı?”

Powell, “Onları yasaklama niyetimiz yok” diye yanıtladı ve stablecoinlerin belirli bir çerçevede düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bu görüşmenin medyaya yansıması, Çin FUD’unu geride bıraktı ve Bitcoin rallisi için başlangıç adımı olarak fiyatın hızlıca yukarı yönlü hareket etmesini sağladı.

Enflasyon

Ve son olarak, birçok ülke vatandaşı, hükümetler tarafından alınan ekonomik teşvik önlemleri nedeniyle pandemi sonrası enflasyonla uğraşıyor. Girişimci Bill Pulte yakın tarihli bir röportajda ABD’nin geçici değil ‘yapışkan’ olan enflasyonla mücadele ettiğini belirtti.

JP Morgan ise ABD’nin son altı ayda yüksek enflasyon kaydettiğini belirtti.

“Yatırımcılar arasında enflasyon endişelerinin yeniden ortaya çıkması, Bitcoin’in enflasyon riskinden korunma aracı olarak kullanılmasına olan ilgiyi yeniden arttırdı.”

Tıpkı altın gibi, Bitcoin de ekonomide yükselen fiyatlara karşı bir önlem olarak görülüyor. Çok uzun zaman önce, yatırım bankası, kurumsal yatırımcıların altından daha iyi bir enflasyon koruması olarak gördükleri için Bitcoin’e geri dönüyor gibi göründüğünü de belirtmişti.

Birçoğu, Bitcoin’in aslında Altın 2.0 olduğu konusunda hem fikir gibi görünüyor. Yatırımcı Chamath Palihapitiya da geçtiğimiz günlerde bir röportajında bunu kabul etmişti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar