test

.

Bitcoin Analizi: Boğa Devam Ediyor, Henüz Zirvede Değil

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %55’lik bir düşüş yaşadı, bu yaşanan hızlı düşüş, grafiklere teknik açıdan zarar vermiş olabilir, ancak Bitcoin analizi yapıldığında, analizler BTC‘nin hala boğa piyasasında olduğunu kuvvetle gösteriyor.

Analist Gaah Cordeiro‘ya göre BTC, MVRV Onchain metriğinin gösterdiği gibi hala boğa piyasasında.

MVRV Nedir?

MVRV, piyasa değerinin, günlük olarak gerçekleşen değere bölünmesiyle hesaplanır. Bu, kripto para biriminin aşırı değerli mi yoksa değersiz mi olduğunu gösterebilen bir oran oluşturur. 3,7’nin üzerinde çıkan değerler aşırı değerli olduğunu,1’in altında çıkan değerler ise o varlığın aşırı değersiz olduğunu gösterir.

MVRV oranı yüksek olduğunda Bitcoin’in (BTC) aşırı değerli olduğu ve bir satış baskısı gelebileceği yorumu yapılır. Diğer taraftan MVRV Oranının düşük olması BTC’nin istenilen değerden az olduğu ve bir alış baskısı gelebileceği yorumu yapılır. Anlaşılacağı üzere MVRV Oranı ile potansiyel tepe ve dip noktaları belirlenebilmektedir. 

mvrv analizi
MVRV Oranı Hesaplama Formülü

Cordeiro’ya göre, Bitcoin’in Nisan ayında 64 bin dolarla ulaştığı zirve bölgesi, boğa piyasasının zirvesi değildi çünkü Bitcoin 64 bin bölgesindeyken MVRV oranı 3.25’teydi. Aşağıdaki tabloda da kırmızı ile gösterildiği gibi, 2013’teki 5.8 ve 5.9 zirvelerinin önemli ölçüde altında.

Grafik:TradingView

Daha da önemlisi, BTC’nin 2013’teki ilk zirvesinden sonra, geri çekilmenin yaşandığı sırada MVRV, iyi bir alım bölgesi olan 1.7 civarında yeşil bölgeye düştü.

Cordeiro ayrıca, MVRV mavi bölgeye yani 1.0’ın önemli ölçüde altına düştüğünde BTC’nin ayı piyasasında olduğunu belirtti. Bu durum, BTC’nin 2013 ve 2017’de zirve yapmasından sonra gerçekleşti.

MVRV’ye Göre BTC Şu Anda Nerede? Bitcoin Analizi

Bitcoin en yüksek seviyesinin ardından %55’lik düşüş yaşamıştı, yaşanan bu düşüş MVRV’yi yeşil bölgeye itti. Bu da şuan da Bitcoin’in iyi bir alım bölgesinde olduğunu kanıtladı. 21 Temmuz 2021’in tarihinde Bitcoin fiyatı en düşük seviyesi olan 29.2 bin dolara gerilediğinde, MVRV yeşil bölge içinde 1.46’ya kadar düşmüştü.

Cordeiro’ya göre, BTC, MVRV yeşil bölgesinde bulunduğu ve mavi bölgeye düşmekten kaçındığı sürece BTC boğa piyasası devam edecek.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar