.

Bitcoin Ayıları ve Boğaları Karşı Karşıya, Yön Ne Renk Olacak?

Bitcoin(BTC) 60.000 dolar seviyesini geri kazandı ama henüz net bir şekilde koruyabilmiş değil. Altcoinler de durum biraz daha sağlıklı gözüküyor. Ethereum henüz 2.000 altına gerilemedi. BNB ise adeta uçuyor. Binance Coin sağlam mumlar ile beraber 500 doların üzerine çıkmış durumda.

Lider kripto para Bitcoin için belirlenecek yönün detayları ve önemli bölgeleri ise şu şekilde;

Bitcoin 60.00 dolar ölgesini geri kazanmasının ardından büyük bir düzeltme ile 58.000 dolar bölgesine kadar gerilemişti. Sonrasında gelen alımlar ile beraber 59.000 dolar üzerine tekrar adım atıldı.

Bu noktada, kripto teknisyeni “Bizans Generali” ne göre, bitcoin’in grafikleri geçmiş geçmişine dayalı olarak hem yükseliş hem de düşüş sinyallerini ortaya koyuyor.

BTC Ayı Senaryoları

Piyasa değerinin çoğunluğu uzun vadeli hodlers yerine kısa vadeli olduğunda, bitcoin bir döngünün zirvesine ulaşır.

Son birkaç aydır yüksek ve tutarlı bir fonlama oranı, piyasanın uzun tarafında aşırı kalabalık olduğunu gösteriyor. Kimchi primi arttı, Korelilerin yüksek primle bitcoin satın aldıkları anlamına geliyor. Sonuç olarak, yüksek fonlama oranı nedeniyle, bellek havuzları kalabalıklaşır, bu da daha yüksek işlem ücretlerine yol açar ve bu, işlemlerin ağ üzerinden işlenmesi çok pahalı hale geldiğinde tüccarların para çekmesine neden olur.

Dünyanın en büyük Bitcoin güven fonu olan Grayscale’in GBTC’si, özellikle kurumsal yatırımcılardan gelen çok fazla talep olduğu için Bitcoin’in fiyat yönü üzerinde de etki kazanıyor.

Bu, fona güvenen alıcılar için pazara erişmeyi zorlaştırır. Ek olarak, fonun primi bu yılın başlarında negatife gitti ve şu ana kadar böyle kaldı. Bununla birlikte, Grayscale bir Bitcoin ETF için onay alırsa, premium sorun çözülecektir. Bu faktörler, yakın zamanda onaylanan Kanada BTC ETF’sinin BTC talebinde hızlı bir artış yaşaması gerçeğiyle birlikte, piyasanın şu anda aşırı alım yapılabileceğini gösteriyor.

Boğalar Uzun Vade Düşünüyor!

Yükseliş tarafında, Bitcoin daha az oynaklık sergilediği ve daha istikrarlı hale geldiği, güvenli ve tamamen merkezi olmayan olmasının yanı sıra onu güvenilir kıldığı sürece Bitcoin temelleri iyi görünüyor. İkincisi, Bitcoin’in spot hacmi, son birkaç hafta içinde düşmesine rağmen, konsolidasyon sırasında bir norm olarak patladı. Dünyanın en popüler stablecoin’i Tether’in piyasa değeri de yükseliyor. BTC / USDT çifti, en popüler BTC ve stabilcoin çiftidir ve ipin piyasa değeri yükseldiğinden, bu, talebin hala mevcut olduğunu gösterir.

Daha önce bildirildiği gibi, madencilerin borsalarda çıkarılmış BTC’lerini satmak yerine biriktirdiklerini gösteren “madenci net pozisyon değişikliği” ölçüsü yeşil renkte yanıp sönüyor. Sonuç olarak, spot döviz rezervleri düşmeye devam ediyor ve talebin çok gerçek ve tutarlı olduğunu gösteriyor.

Türev piyasalarında, satılan fiyat / ödenen fiyat oranını hesaplayan Harcanan Çıktı Kar Oranı (SOPR), son zamanlarda neredeyse sıfırlanarak, piyasadaki tüccarlar için kar ve zarar arasında bir denge olduğunu ima etmektedir.

Sonuç olarak BTC fiyatlandırması için gelecek haftalar büyük önem taşıyor. 60.000 dolar ve üzeri kırımlar farklı seviyeler gösterebilir.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar