test

.

Bitcoin (BTC) Fiyatı 42 Bin Dolara Kadar Geriledi! Peki Neden Düşüyor?

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, günlük %7,5’lik bir düşüşle birlikte bazı borsalarda 42.412 dolar seviyelerine kadar geriledi.    

Bitcoin (BTC) toparlanmak için mücadele etse de ve yazının yazıldığı sırada 42.927 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Solana (SOL), Terra (LUNA) ve Polkadot (DOT) çift haneli kayıplar yaşarken, alternatif kripto para birimleri daha da sert düşüşler yaşadı.

FED, Borsa Yatırımcılarını Ürkütüyor

Piyasada yaşanan bu sert düşüş, ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü açıklanan Aralık toplantısının tutanaklarının, merkez bankasının bu Mart ayına kadar faiz oranlarını artırabileceğini göstermesinin ardından geldi.

Haber, ABD hisse senetlerini keskin bir şekilde düşürdü. Bitcoin ile güçlü korelasyonu ile bilinen teknoloji odaklı Nasdaq Composite endeksi %3,34 gerileyerek 15,100’de kapattı. Nvidia, AMD ve Adobe’nin hisseleri %5’ten fazla düştü. Dow Jones Sanayi Ortalaması ve S&P 500 de düşüşle kapandı.

Kazakistan’da Protestolar Büyüyor

Bitcoin ayrıca, ikinci en büyük BTC madencilik merkezi olan Kazakistan’da artan protestolar nedeniyle kripto para madenciliği sektöründe olumsuzluklarla karşı karşıya. Ülke hükümetinin kendi donanımını devre dışı bırakması yerel yatırımcıları zorlayarak, ülke genelinde huzursuzluk yarattı. Coinwarz tarafından sağlanan verilere göre, ağın hash oranı 1 Ocak’ta 229 EH/s’de zirve yaptıktan sonra 165 EH/s’ye düştü.

BTC Çok Önemli Bir Destek Seviyesinin Altına Düşüyor

Fundstrat Global Advisors genel müdürü Mark Newton, 45.655 doların Bitcoin için önemli bir destek seviyesi olduğunu belirtmişti.
Bitcoin (BTC) Eylül 2021’den bu yana ilk kez 40.000 dolar seviyesinin altına düşme yolunda ilerliyor. Bu gelişmeler doğrultusunda Bitcoin (BTC) fiyatı yatırımcılarını düşündürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar