Bitcoin’de Bir Anda 180 Milyon Dolar Yandı!

Bitcoin hızlı bir yükseliş içerisinde olmasına rağmen zaman zaman hatalardan dolayı para kaybı söz konusu olabiliyor. 7400 seviyelerini test etme aşamasında meydana gelen bu hata esnasında. Bitcoin’in hızlı bir biçimde yükselmesine rağmen 180 milyon dolarlık bir meblağı kaybolduğu durumlar söz konusu oldu. Yükselişin ardındaki temel faktörler arasında yer almasına bağlanan bu kaybın. Kasıtlı olarak yapıldığı türünde düşünce içerisinde yer alan yatırımcılar da bulunuyor.

Bitcoin

Bitcoin’de 180 Milyon Dolar Yandı!

Bitcoin’in hızlı bir biçimde yükselmesi piyasayı etkileyen ve yatırımcıları güldüren bir olgu olarak görülse de bu kaybın hesaplanabilememesi de yatırımcıları derin bir kayba uğrattı. CoinMarketCap dahilinde görülen verilerek dayalı olarak Bitcoin’in son 24 saat içerisinde %10’luk bir yükselişi sağlaması durumuna rağmen bu tip bir olayın meydana gelmesine şaşkınlıkla bakılıyor. Buna sebep olan etkenlerin arasında yer alan bir diğer unsur olarak ise yüksek kaldıraç ile beraber yükselişe geçen Bitcoin’in BitMEX içerisinde de müdahaleye uğraması olarak görülüyor. Bu müdahalenin bir short squeeze’e dayandırıldığı da belirtiliyor. Yanı fiyatların büyük ölçüde yükselişe geçerek çok kârlı bir yatırımın gündeme geleceği esnalarda kısa çaplı yatırımı gerçekleştirecek olan yatırımcıların var olan Bitcoin’lerini yatırımdan çekmelerine dayalı bir eylem olarak da görüldüğü belirtiliyor. Buna bağlı olarak da içerisinde bu denli bir büyük kaybın anlık olarak ortaya çıktığı da görülebilmekte olup; temel sebeplerden bir tanesi olarak da görüldüğü anlaşılabiliyor.

Yapılan açıklamalara göre anlık bu hızlı sıçrayışı esnasında ilk 20 dakikada 180 milyon dolar kaybın söz konusu olduğu görülebiliyor. Borsaların her birinde kısa pozisyonların yani kısa süreli yatırımcıların yapmış olduğu b,rikimlerin de ortadan kaybolduğu görülebiliyor. 10’ar milyon dolar biçiminde meydana gelen söz konusu buharlaşmaların her kayıp dahilinde ortaya konulduğu da belirtiliyor. Her iki etmen dahilinde de kaybın kasıtlı olarak ifade edildiği de belirtilmekte olup; borsa yöneticilerinin ihmallerinden kaynaklı olarak da ortaya çıkan büyük çaplı bir yıkım olduğu da görülmektedir. Bu yüzden de işlem hacmi artsa dahi kaybın son derece büyük olduğu da gözlemlenebilmektedir. Bu tarz durumların daha az yaşanmasını temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir