test

.

Bitcoin Madencileri Göç Ediyor, Alan Kime Kaldı?

Bitcoin, dünyanın farklı yerlerindeki yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından yaratılır veya çıkarılır ve her biri, elektriği titiz bir şekilde kullanan bir süreçte karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için katılır. Bir zamanlar dünya kapasitesinin %70’ini oluşturan Çin’deki endüstri, finansal tehlikeler (Energy FUD) nedeniyle Mayıs ayı sonlarında Bitcoin ticareti ve madenciliğine yönelik bir baskının açıklanmasının ardından şu anda çılgın bir durumda.

Energy FUD: Yine de durum bu mu?

Çin’deki madenciler, ideal olarak sürdürülebilir yenilenebilir kaynaklar aracılığıyla, hoşgörülü otoriteler ve ucuz elektrik arayarak kapanıyor veya taşınmak istiyor. İşte ilginç bir parça – Bitcoin madenciliği yapmak çok daha kolay ve çok daha karlı hale geldi. Hash oranlarındaki keskin düşüşün ışığında, madenciliğin zorluğu dolayısıyla bu madenciler için bir gelir partisi mi? Madencilik kolaylaştı mı?

Yakın zamanda aynı konuda yorum yapanlardan biri, kripto madenciliği, finansman ve danışmanlık firması olan ABD merkezli Foundry’de İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Kevin Zhang’dı. Unchained podcast’in son baskısında şunları söyledi:

“Bütün Bitcoin madencileri aynı ekonomiyi paylaşıyor ve aynı ağda madencilik yapıyor, bu nedenle hem kamu hem de özel madenciler gelirdeki artışı görecek.”

Aynı anlatıyı bir dizi tweette yineleyen Zhang, şunları eklemişti:

Bu paradigma değişimi, Bitcoin ağındaki birkaç riski çözmeye yardımcı oldu – “Ağın tamamında çok daha fazla ademi merkeziyetçilik; Bitcoin’in güvenliği ve uzun ömürlülüğü için harika ”diye ekledi. Şimdi, Çin’deki yerli Bitcoin madencileri acı çekse de, uzun vadede dünya çapında daha güvenli ve dağıtım ağını birleştirdi. Durum böyleyken, güney yarımkürenin çoğunda herhangi bir madencilik operasyonu olmadığını düşünün. Bu baskıyla birlikte coğrafi çeşitlendirme günün ihtiyacı haline geldi.

Güneydoğu Asya, Güney Amerika veya Avustralya gibi daha önce Bitcoin madencileri tarafından kullanılmayan birçok ülke, mahsur kalan yenilenebilir enerjilerini kullanmaya teşvik edilecek. Bu enerji piyasalarına daha önce ihtiyaç yoktu.

Daha yakın zamanlarda, El Salvador volkanik Bitcoin madencilik planını çizdi. Zhang, “Nemli ve daha sıcak bir iklimde madencilik yapmak zor olsa da, ancak uygun ekipman ve teknolojilerle mümkün” dedi.

Trilyon Dolar 4 Temmuz hediyesi

Çin’in bütün bir teknoloji sektörünü ABD’ye bağışlamak yerine vazgeçmesi, özellikle ülkenin kuzey kesimine çok büyük somut faydalar sağlayacaktır.

Bu faydalar, küresel madencilik ağının yaklaşık %50-70’ine sahip olan Çin’in kapanmasıyla katlandı. Birkaç ay içinde bunun %90’ını kaybettiğinizde, diğer bölgeler/ağlar büyüyecek (şimdi Kuzey Amerika’daki tüm ağın yaklaşık %25 ila %30’u).

Aslında, Zhang’a göre ABD, Çin’e kıyasla iki büyük avantaj sağlıyor.

Öncelikle, sahip olduğunuz sermayenin büyümesini ve miktarını gerçekten hızlandırabilecek sermaye piyasaları.

Ayrıca, ekledi,

ABD ve birçok batı bölgesi demokratik, bu yüzden hükümet gerçekten müdahale etmeyecek ve ekipmana el koymayacak.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar