Bitcoin Nedir? Detaylı Anlatım

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusu özellikle son günlerde halk arasında çok sıklıkla duyabileceğiniz bir soru. Son günlerde kullanıcılar arasında adından çokça bahsedilen Bitcoin, bir sanal para birimidir.

Bitcoin son günlerde o kadar çok ilgi gördü ve o kadar çok yükseldi ki, insanlar bu yükselişe sebep olan faktörleri, nasıl bu kadar değer kazandığını anlamaya çalışıyor.

İnsanların aklında kuşkuya sebep olan, merak uyandıran sorular ise Bitcoin Nedir? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin Nasıl Kuruldu?

Bitcoin Nedir ? Sorusu ile başlayalım.

Bitcoin, 2008 yılında kurulmuş bir kripto para birimidir. 2008 yılından bu yana tüm süreç boyunca aynı doğrultuda ilerlediği pek de söylenemez.

Bitcoin için dünyada kullanılan gelmiş geçmiş en çok değişkenlik oranına sahip, dalgalanması yüksek olan para birimi diyebiliriz.

Bitcoin Nasıl Kuruldu?

2008 yılında Satoshi Nakamoto takma ismini kullan bir kişinin, kapalı mail grubuna gönderdiği 8 sayfalık bir çözüm iş planı göndermesiyle başlayan bir serüven. Nakamoto, bu kapalı mail grubuna gönderdiği iş planında bankacılık sistemlerinde yer alan sıkıntıları dile getirdi, bu sıkıntıların çözülebilmesi için öneriler sundu.

Nakamoto tarafından bu mail grubuna gönderilen bu iş planı, küçük bir grubun ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bu gruba ait ek olarak tartışma grupları oluşturulup, bütün detaylar incelenerek tartışmalar yapıldı.

Nakamoto sadece bu gönderdiği iş planıyla kalmayıp projesini deneyimlemek adına bir prototip hayata geçirdi ve 2009 yılının başlarında günümüzde birçok sorunun yöneltildiği kripto para birimi Bitcoin’i ortaya çıkarmış oldu.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Türkiye’de yaşıyor ve BTC almak istiyorsanız, Türkiye’de yer alan borsaları kullanmanız gerekiyor demektir.

Aralarında fiyatları ve sağlamış olduğu hizmetler açısından değişiklik gösterse de kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih edebileceğiniz Türk Borsalarının başında gelen Paribu, BTCTurk, Koineks firmalarından gönül rahatlığıyla BTC alabilirsiniz.

Hangi Borsa’dan alışveriş yapacağınızı kararlaştırdıktan sonra seçmiş olduğunuz firmadan üyelik oluşturup, sonrasında banka havalesiyle para yatırıp, aynı günün BTC kuruna göre alım yapabilirsiniz.

Bitcoin satın aldıktan sonra isterseniz kripto paranız BTC’yi aynı borsada tutabilir, isterseniz de ilgili cüzdanlarınız yardımıyla aktarım gerçekleştirerek saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir