Bitcoin Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler olan Bitcoin aslında uzun yıllardır var olan bir sanal paradır. İlk çıktığı zamanlarda ülkeler arası anonim olarak para göndermeyi sağlayan bitcoinin teknolojisi zaman geçtikçe gerçek bir yatırıma dönüştü. Tıpkı dolar, euro gibi bitcoin de kendine ait bir borsası var ve zaman içinde bu borsada bitcoinin değeri değişmektedir.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin

Bitcoin Nereye Aittir?

Sanal para birimi olan bitcoinin bağlı olduğu bir yer yoktu ve  hiçbir yere ait olmayan bir para birimidir. Tek ilişiği var ise de o da bitcoinin yaratıcısıdır. Bitcoinin üreticisi bitcoini 21 milyon adet çıkarabilecek şekilde tasarlamıştır. “mining” denilen işlemlerle coin madenciliği yapılır ve bu madenciler bilgisayarların cpu, gpu sundan faydalanarak bitcoini elde ederler. Elde edilen bitcoinlerin sayısı 21 milyon adete ulaştığında ise artık yeni bitcoinler üretmek mümkün olmayacaktır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Borsa
Btc Nasıl Alınır

Ülkemizde ve diğer ülkelerde güvenilir pek çok coin marketi veya borsası bulunmaktadır. Bu sitelere üye olarak kendinize bir sanal cüzdan oluşturup ardından coin satın alma işleminde bulunabilirsiniz. Bazı sitelere doğrudan coin satarken bazıları ise aracı olup coin satışından komisyon almaktadır.

Neden Bitcoin Kullanmayalım?

 

Eğer anonim olarak para göndermek ve almak istiyorsanız bitcoin iyi bir seçenek olabilir ancak şu var ki neredeyse bütün coin siteleri yasa gereği sizden kimlik bilgilerinizi almaktadır. Aslında bitcoinin ilk çıktığı yıllarda olan anonimlik son yıllarda gittikçe azalmış durumdadır. Bunun dışında sürekli yurt dışına para gönderiminde bulunuyorsanız yine bitcoin iyi bir alternatif olabilir.

Güvenli Bir Şekilde Nasıl Coin Alırım?

Aslında %100 güvenilir bir yer yoktur çünkü pek çok ünlü coin sitesi zaman zaman hacklendi ve mağduriyetler oluştu. Size tavsiyemiz yatırım yapmıyorsanız cüzdanınızda sürekli coin bulundurmamalısınız. Ancak tabi ki sürekli işlem yapıyorsanız da yüklü miktarlarda coin bulundurmayın zira herhangi bir hacklenme konusunda mağduriyetiniz buna göre oluşacaktır.

Herhangi bir coin alacağınız yerin mutlaka 2FA yani çift aşamalı doğrulama olup olmadığını kontrol edin. Zira bu olası güvenlik riskini büyük ölçüde kaldıracaktır. Unutmayın her site hacklenebilir ve bu yüzden çift aşamalı coin sitelerinden bile işlem yaparken temkinli davranmakta fayda var.

Bitcoin Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir