test

.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, blockchain alt yapısı kullanarak, merkezsiz ve şeffaf bir şekilde değer alışverişi yapılabilen, işçilik olarak bilgisayarların işlemci gücünü kullanan, dijital bir para birimi, bir değer değiş-tokuş aracıdır.

Blockchain bu transfer sistemini mümkün kılan en önemli unsurdur. Güçlenen bilgisayar teknolojisi sayesinde eskiden mümkün olmayan astronomik hesaplamalar ve işlemlerin artık yapılabilmesi, Bitcoin ve alternatifleri gibi pek çok yenilikçi transfer sisteminin doğmasına zemin hazırlamıştır.

Sistemin şeffaf bir şekilde incelene bilmesi ve herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmaması, görüş ayrılıklarına yol açabilmektedir. Geçen zaman ve değişen dünya ile birlikte günümüz dünyasında Bitcoin bir değer alışverişi olarak kullanılmaktadır. Kullanım olanları gelişmeye ve genişlemeye devam etmektedir.

Gerek teknolojisi, gerek kurucusu hakkında karanlık gözüken tarafların var olması. Bu konuların içlerine girdikçe aydınlanmakta ve sistemin düzeni, mükemmelliği, yeniliği ve felsefesi kabullenilmektedir.

Peki, bu yeni teknolojinin kurucu kimdir? Ve nerede? Ne zaman ortaya çıkmıştır?

 Sanılanın aksine ilk denemesinde başarılı olmuş bir proje değildir. Alışveriş ve ödeme sistemleri üzerinde çalışmalar 2005 yılı ve öncesine de dayanmaktadır. Evrimini hızlı bir şekilde gerçekleştiren bilgisayarlar ile beraber birçok ileri görüşlü insan tarafından bilgisayar gücüne dayanan bu sistem yıllar öncesinden öngörülmeye başlanmıştır.

Günümüzde başarılı bir şekilde uygulamaya koyulabilmiş olan bu sistemin, başta devletler tarafından engellenmiş versiyonları; Nick Szabo(BitGold, David Chaum Digicash, We, Da, B-Cash bulunmaktadır.

Atılan adımların ardından Bitcoin ağı 3 Ocak 2009 tarihinde hayata geçmiştir. Bu yeni teknolojisinin tanıtımı için yayınlanan makalede Satoshi Nakamoto ismi geçmektedir. Bu ismin bir kişi veya bir gruba ait olduğunu ileri sürenler vardır.

Satoshi Nakamoto öncüllerinin aksine kendini saklamayı başarmış ve projesini yayınladığı günden bu güne kimliğini gün yüzüne çıkarmamıştır. Günümüz de otoritelerin Bitcoin’in teknolojisinin sahiplenilmesi gerektiğini düşünmesi ve Satoshi Nakamoto’nun vergi beyanı yapmasının gerektiğini ileri süren görüşler tarafından kimliğini ve kendisini ifşa etmesi gerektiğini ileri süren görüşler mevcuttur. Karşı görüş olarak kimliğin ifşa edilmesinin öngörülemez sorunlara neden olacağını savunan büyük AltCoin firmaları ve ekonomistlerde bulunmaktadır. Günümüzde kimliği hala bilinmemektedir.

Bitcoin ve Teknolojisi

Bitcoin’in güvenilir, şeffaf ve yenilikçi oluşunun en büyük etkenlerinden biri kullandığı blockchain teknolojisidir.

Blockchain basit olarak büyük bir bilgisayar ekranına benzer, bu ekranda yapılan bütün transferler herkes tarafından görülebilir. Fakat bu işlemlerin ve transferlerin sadece gerçek alıcı ve göndericisi tarafından okunabilmesi için baştan aşağıya kriptografik bir şekilde şifrelenmiştir.

Bu şekilde transferler herkes tarafından güvenilir bir şekilde görülebilir ve bilgisayar gücü sayesinde bu transferler kayıt edilebilir. Bitcoin her 10 dakikalık süre boyunca transfer işlemlerini bir blok haline getirir. Bu blok bir önceki bloğun hash değeri içermektedir. Blockchain her gün uzayan bir yapıya sahiptir. Bu uzayan yapı içerisindeki her bir blok bir önceki düğüme bağlıdır yani hash algoritması ile şifrelenmiştir.

(Hash: Blockchain teknolojisinin güvenilirliğinin arkasında yatan en önemli parçasıdır. Hash algoritması sayesinde 10 dakikalık süre içerisindeki bütün işlemler şifrelenir. Her zaman 256 bit uzunlukta bir sonuç ortaya çıkarır. Bitcoin kendi sistemi içerisinde SHA-256 isimli güçlü bir algoritma kullanır.)

Bu şekilde Bitcoin kullanımı ile yapılan transferler büyük ve merkezsiz bir ağ üzerine kayıt edilir, şifrelenir. Bu yapının içerisindeki bloklar kullanıcılar tarafından istenildiğinde gözlemlenebilir fakat bir blok oluşturulduktan sonra bir daha değiştirilmesi mümkün değildir. Bu düğümlerden herhangi birini değiştirmek için astronomik bilgisayar işlemcilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Değiştirilmesi kötü niyetli bir davranış olarak görüldüğü için çoğunluk tarafından asla kabul görülmeyeceği ön görülmektedir. Eğer yüzde 51 bir kısım blockchain sistemini ele geçirebilirse, teorik sistemdeki en büyük işlemci gücü bu kısma ait olacaktır ve birbirlerine hash algoritması ile bağlanmış bu düğümlerin şifrelerini çözerek sisteme büyük bir tehdit oluşturabilir.

Her geçen gün birbirine bağlanan düğümlerin sayısı artmakta olduğu ve gerek işlemci gücünün büyüklüğü, gerekse yüzde 51 kısım için gereken örgütlenmenin zorluğu şuan için imkansıza yakın bir olasılık olarak gözükmektedir.

Bitcoin Mining nedir?Nasıl yapılır?

Blockchain teknolojisi gelecekte dünya üzerindeki bütün transferlerin kayıt edildiği bir deftere benzetebiliriz. Bu deftere kayıt edilecek blokların düzenlenmesi, insan eli değmeden, işlemciler ve yazılımlar tarafından yapılacaktır.

İşte tam bu esnada Bitcoin’in para kavaramı devreye girer.

Sisteme işlemci gücü ile katkı sağlayan kullanıcılar blokların birbirine şifreli bir şekilde bağlanması için gerekli olan hash değelerini hesaplar ve blokları oluştur. Sistem oluşan her blok sonrası madencilere ödül(bitcoin) verilir.

Bu ödül zincirin oluşumundan başlayarak her 4 yılda bir yarıya düşmektedir. Bu zaman dilimine Halving denmektedir. 2008 yılında 50 BTC ödül olarak verilirken, geçen her 4 yılda bir yarıya düşen miktar ile günümüzde 6.25 BTC ödül olarak verilmektedir.

Şimdi, bu sistem içerisindeki motivasyon kaynağı olan mining kısmına bir göz atalım.

Ekonomi çarkının dönmesini sağlayan en önemli unsurlardan birisi para kavramıdır. Gündelik yapacağımızda alışverişler için bir ücret öder veya bir ücret alırız. Aldığımız bu değer bizim hayatlarımızın devamlılığını ve gelişimi sağlamaktadır.

Kripto dünyasında kendini kabul ettiren projelerin(Coinlerin) farklı çözüm önerileri ve iş modelleri bulunmaktadır. Bitcoin ve XRP gibi büyük kripto paralar transfer işlemlerinde kullanılırken. Ethereum gibi Bitcoin’den farklı bir ağ olarak çıkan ve bu yeni teknolojiye farklı kapılar açan projelerde bulunmaktadır.

Bu yeni kullanımların en büyük örneği Akıllı Kontratlardır.

Mining yapanlar,minerlar bu sistem içerisindeki işlemcini gücünü karşılar ve karşılık olarak belirlenen ücreti alırlar. Bitcoin’in ilk günlerinde işlemler için herhangi bir bilgisayarın CPU gücü yeterli olurken şuanda gelinen noktada özel olarak tasarlanan sistemler ve yüksek kapasitedeki ekran kartları kullanılmaktadır.

Mining artık bir sektör olarak görülmektedir ve büyük yatırımlarla desteklenmektedir.

Mining hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

2021’de Bitcoin

2009 yılında başlayan bu serüven günümüzde dünya FiatMarketCap üzerinde en değerli 24.varlık seviyesine ulaşmış durumda.

Büyük ekonomi isimlerinin balon benzetmelerinin yanı sıra kripto paralara destek veren isimlerde artık bu yeni ekonomik sisteme destek vermiş durumda. 2021 tarihi sonrası birim adeti olarak 56.000 dolar seviyelerine kadar ilerlemiş olan kripto para yaşadığı büyük dalgalanmalara rağmen ilerleyişini sürdürmekte. Z kuşağının teknoloji kullanımı sayesinde yeni neslin desteği ile beraber bir özgürlük aracı olarak algılanmaktadır. Birbiri ardına kırdığı psikolojik sınırları ardından, küresel bazda güç dengelerini yeniden düzenleyecek bir otorite olarak da görülmektedir.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar