.

Bitcoin Rallisinin Arkasında Yatan Sebep: Enflasyon

Öncelikli olarak Coinbase’in listelenme duyuruları ardından özellikle Bitcoin için olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bunun en büyük nedeni önde gelen Wall Street borsasından bile daha fazla yatırımcının çekilebileceği düşüncesi. Bu düşünce bu hafta içerisinde Bitcoin ‘i 64.500 dolara kadar ulaştırdı. 60.000 dolar seviyesinin altında ve üstünde kararsız bir şekilde geçen sürenin ardından lider kripto para 2 gündür sessiz bir şekilde ilerliyor. Patlamanın bir diğer nedeni Enflasyon olabilir.

Bitcoin reaches another lifetime high. Source: BTCUSD on TradingView.com

Enflasyon ve Coinbase’in halka arzı neden bu kadar Bitcoin’i etkiliyor? Detaylar şu şekilde;

Beklenen Adımlar

Çalışma departmanı, enflasyonun Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 0,6 artarak Şubat Ağustos 2012’den bu yana en hızlı hızını gösterdiğini belirtti. Reuters’ın anketine göre, sonuç ekonomistlerin yüzde 0,5’lik artış beklentilerini aştı. Manşet enflasyon ise yüzde 2,5 artış beklentisine karşın yüzde 2,6 arttı.

Oxford Economics’in baş ABD finans ekonomisti Kathy Bostjancic, enflasyonun bu yıl yüzde 3,5’e yükselebileceğini söyledi.

US Consumer Price Index  12-Month Percentage Change. Source: US Bureau of Labor Statistics

Bitcoin, enflasyon korkusuna karşı yükseliş eğilimi gösterir. Kripto para biriminin Mart ayı ortasındaki çöküşünden sonraki muazzam yukarı yönlü hareketi, ABD dolarının – zamanla – satın alma gücünü kaybedeceği ihtimalini doğurdu. Bunun nedeni, Federal Rezerv’in ABD ekonomisini pandeminin yol açtığı durgunluktan korumak için sınırsız bir tahvil satın alma programı başlatırken, gösterge borç verme oranlarını sıfıra yakın düşürme kararından kaynaklanıyordu.

Daha sonra Federal Açık Piyasa Komitesi, gelecekte enflasyonu yüzde 2’nin üzerine çıkarmak istediğini reddetti. Bu, yatırımcıları, 21 milyon jetonluk sınırlı arz sınırı sayesinde Bitcoin pazarındaki risklerini artırmaya yöneltti. Tesla ve MicroStrategy gibi firmalar bile, normalde nakit temelli bilançolarına milyarlarca dolar değerinde bitcoin token ekledi.

BTC İçin Zemin Hazırlanıyor

Bu arada, ana akım finansal hizmetler, kurumsal yatırımcılardan potansiyel bitcoin talebi gördü. Buna karşılık Morgan Stanley ve Goldman Sachs, varlıklı müşterileri için kripto özellikli yatırım hizmetlerini duyurdu. Küresel ödeme devi PayPal, kripto para birimini satın alma, satma ve saklama seçeneğine ek olarak eski ödeme platformunda bitcoin ödemesine izin verdi.

Bitcoin’in 64.500 doların üzerindeki son tırmanışı, teyit edilen enflasyon artışının hemen ardından geldi.

Yatırımcılar, yükselen fiyatların geçici mi yoksa burada mı kalacaklarını izlemeye devam ediyor. Fed’in, aylık 120 milyar dolarlık devlet tahvili ve ipotek destekli menkul kıymet satın alımı da dahil olmak üzere ultra-akomodatif duruşunu ne kadar süre sürdürebileceğini anlamaya çalışıyorlar. Şimdiye kadar merkez bankası, 2024’e kadar faizleri yükseltmek istemediğini açıkladı.

Ethereum’un Piyasa Değeri, Toyota Motor Corp’u Geride Bırakarak Dünya Çapında 30. Sıraya Yükseldi

JP Morgan Para Transferi Sorunlarını Çözmek İçin Blockchain Test Ediyor

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar