.

Bitcoin Yasası İçin El Salvador’dan Sonra Sıra Paraguay’da Mı?

El Salvador’un Bitcoin ‘i bu ay yasal olarak benimsemesi, Orta ve Güney Amerika’daki devletleri ateşledi. Paraguay kongre üyesi Carlitos Rejala, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı açıklamada “2023 yılında Başkan olursam Bitcoin “resmi para” olacaktır.” ifadesine yer verdi.

Bu, Rejala’nın en büyük kripto paraya desteğini ilk kez dile getirişi değildi. Birkaç ay önce Paraguaylı kongre üyesi, Bitcoin’i ülkesinde yasallaştırmak için mevzuat çıkaracağını belirtmişti.

Bununla birlikte, merakla beklenen yasa tasarısı daha çok kripto düzenlemesine yöneldi. Tercüme edilmiş bir versiyonda, Madde 14, şunları belirtti :

“Sanal varlık alım satımı yapan kuruluşlar, sanal varlıkların yasal ödeme aracı olarak kabul edilmediğini, dolayısıyla Paraguay Merkez Bankası tarafından desteklenmediklerini açıkça bildirerek, sanal varlıklarla alım satım koşulları hakkında kullanıcıyı bilgilendirmelidir.”

Buna rağmen, Rejala’nın son açıklamasında, iktidara gelmesi durumunda yasal olarak Bitcoin’in benimsenmesine açık olduğunu ima etti.

Enflasyon İle Uzun Zamandır Mücadele İçerisinde

Bu arada, Paraguay’ın ulusal para birimi Paraguay Guarani’nin (PYG) 1944’ten beri enflasyonla mücadele ettiğini belirtmekte fayda var.

Ayrıca Paraguay, Itaipú ve Yacyretá hidroelektrik barajlarıyla bilinir. Aynı nedenle, kripto madencileri ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarına yoğun ilgi gösterdi.

Bitfarm Ltd.’nin yakın tarihli bir açıklamasına göre, Bitcoin madencilik şirketi Paraguay’da hidroelektrik enerjisini rekabetçi bir oranda güvence altına almak için beş yıllık bir kira sözleşmesi imzaladı.

“Yeni Paraguay tesisi, saniyede 150 Petahash kapasitesine sahip yaklaşık 3.000 kullanılmış madenciyi barındırmak için kullanılacak ve Aralık 2021’e kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor. Tesis bugün tamamen faaliyete geçmiş olsaydı, 1 birim Bitcoin’i yaklaşık 7.850 ABD Doları maliyetiyle üretiyor olacaktı.”

Bununla birlikte, şu anda ülke, her ikisi de büyük hasara neden olan son orman yangınları ve yüksek sıcaklıklar da dahil olmak üzere ciddi çevresel sorunlar ile uğraşıyor.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar