.

Bitcoin Yasasının Ardından El Salvador’da Şuana Kadar Neler Yaşandı?

Orta Amerika ülkesi El Salvador, dünyanın en popüler kripto parası Bitcoin ‘i yasal olarak günlük hayatta kullanmaya başladığı ilk saatlerde bazı sorunlar ve protestolarla boğuştu.

Yaşanan aksilikler sonrası El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele dahi hükümeti bu kararından dolayı eleştirdi.

El Salvador, pazartesi günü alınan kararla Bitcoin’i resmen yasal ödeme aracı olarak kullanmaya başlayan dünyadaki ilk ülke olmuştu.

Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip El Salvador’da birçok bölgede internet olmayışı sebebiyle nüfusun çoğunluğu Bitcoin ile alışveriş yapılamazken, Apple ve Huawei platformlarında Chivo adlı “sanal cüzdan uygulaması” aktif halde olmadığından kullanılamadı.

Devlet Başkanı Bukele’nin sosyal medya üzerinden baskıları sonucu gün içerisinde söz konusu platformlara erişim sağlansa da, birçok kullanıcı kayıt sorunu yaşayınca hükümet server’ları güçlendirmek ve kapasiteyi artırmek için Chivo aplikasyonunu geçici süreliğine iptal etti.

Günün ilerleyen saatlerinde McDonalds ve Starbucks gibi firmalar Bitcoin ile ödemeleri kabul ettiğini açıklarken, bazı devlet memurları alışveriş merkezleri ve dükkanlarda Bitcoin ile ilgili vatandaş ve esnafa bilgi verdi, ödeme yapmaları konusunda yardımcı olmaya çalıştı.

Anayasa Mahkemesi Önünde Bitcoin Protestosu

Öte yandan yaklaşık 1000 kadar El Salvadorlu, Anayasa Mahkemesi önünde toplanarak Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olarak kabul edilmesini protesto etti.

Göstericiler Bitcoin’in kabulünün demokrasiye aykırı olduğunu söylerken, Anayasa Mahkemesi binası önünde lastikleri ateşe verdi, havai fişek patlattı. Halk arasında yapılan televizyon röportajlarında da birçok kişi Bitcoin konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Bitcoin 1 Günde %17 Değer Kaybetti, El Salvador 7 Milyon Dolarlık Alım Yaptı

El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanmaya başladığı ilk gün Bitcoin yüzde 17 değer kaybederek 52 bin dolar seviyesinden 43 bin dolara kadar geriledi.

Bu gelişme sonrası El Salvador hükümeti yaklaşık 7 milyon dolar değerinde 150 Bitcoin daha satın aldı. Bitcoin, bugün itibariyle 45 bin dolar civarında işlem görüyor.

Diğer Orta Amerika ülkelerine göre sanayisi gelişmiş olan El Salvador’da halkın çoğunluğu fakir ve ülkenin neredeyse yarısının internete erişimi yok. Birçok kişi Bitcoin olsa da olmasa da ülkede yoksulluğun yaygın olduğunu ve bu gibi uygulamalardan önce hükümetin ekonomisinin kalkınması için bir şeyler yapması gerektiğini ifade ediyor.

IMF 2021’de El Salvador’a Vereceği Krediyi Askıya Almıştı

Bunun yanında muhalif kesimler Bitcoin’in resmi olarak kabulünün yasa dışı işlemleri ve finansal istikrarsızlığı körükleyebileceğini söylüyor. Bazı uzmanlar, El Salvador’un Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) beklediği 1 milyar dolardan fazla yardımın daha şimdiden tehlikeye girdiğini söylüyor.

IMF, Nisan 2021’de El Salvador’a vermeyi düşündüğü 750 milyon dolarlık bir krediyi askıya almıştı. Ülkenin bir önceki Devlet Başkanı Mauricio Funes, ekonominin çöküş noktasında olduğunu kabul etmişti.

El Salvador Hükümeti Bitcoin İle Yıllık 400 Milyon Dolar Tasarruf Sağlamayı Amaçlıyor

El Salvador’da hükümet Bitcoin sayesinde ABD’den yapılan havale komisyonları için harcanan yıllık 400 milyon dolardan tasarruf sağlamayı amaçlıyordu. Orta Amerika ülkesi El Salvador’a geçen yıl yurt dışından yapılan havaleler 6 milyar doları bulmuştu.

Söz konusu rakam gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 23’üne denk geliyor. Bu, dünyadaki en yüksek oranlardan biri.

Muhalifler ise Bitcoin’in kara para aklamanın önünü açacağını ve kontrolün imkansız olduğunu öne sürerek kripto para uygulamasına karşı çıkıyor.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar