Bitcoin’de Ayılar ve Boğaların Mücadelesi

Kripto para piyasasında son günlerde yaşanan düşüşler nedeniyle piyasaya genel bir olumsuz hava hâkim durumda. Bitcoin fiyat seviyesi şu an için 6300$ seviyesinde sabitlenmiş gibi durmaktadır, özellikle de 6 Eylül’de gerçekleşen hızlı düşüşten sonra bu sabitlenme piyasaya nefes aldır durumda. Ancak destek noktası göz önüne alındığını da düşünürsek piyasada ayılar ve boğaların mücadelelerinin hâlâ devam ettiğini söyleyebiliriz. Bitcoin fiyatının korunabilmesi için ayıların boğalara karşı güç kazanması gerekmektedir. Ancak piyasada yaşanan bazı olumsuz gelişmeler değer tablosunun pek de öyle olamayacağı yönünde sinyaller vermeye devam etmektedir.

Bitcoin’de Ayılar ve Boğaların Mücadelesi

Nedir Bu Bitcoin’de Ayılar ve Boğaların Mücadelesi

Şu an için destek noktasının güçlü olduğu gözlemlenen Bitcoin fiyatının yani rakamsal olarak 6300$’ın altına düşmesi durumunda bunu ciddi bir dibe vuruşun takip edebileceği öngörülmektedir. Düşü yaşanmaya başladığı takdirde değer kaybının 1000$’ı bulabileceği tahmin edilmektedir. Son dönemde de Bitcoin’in destek seviyesinde gidip geldiğini görüyoruz. Oldukça tehlikeli bir durum olarak addedilebilecek olan bu seviyenin korunması ayılarla boğaların mücadelesi olarak adlandırılmaktadır. Bir nevi kripto para piyasasında satıcılarla alıcıların rekabeti olarak da adlandırılabilir.

Diğer bir yandan tabloya daha iyimser bakanların Bitcoin’in fiyatının destek noktasının üzerinde kalma ihtimalini değerlendirdikleri görüşler de vardır. Eğer ki Bitcoin boğalardan biraz daha destek alır ve destek seviyesinin de üzerinde kalırsa değerinin 8000$’a kadar ulaşabileceği düşünülmektedir. Boğaların daha önce de mevcut duruma müdahale edip durumu iki kez koruma altına aldığı bilinmektedir.

Piyasadaki Gelişmeler

Ayılarla boğazların mücadelesi devam ederken piyasayı etkileyen gelişmelerden biri de SEC cephesinde yaşanmaktadır. ETH ve Bitcoin’in borsa yatırım sertifikalarının beklemeye alındığı açıklayan SEC (Amerika’daki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu)’in bu tutumunun piyasadaki olumsuz havayı bir nebze daha kötüye taşıması beklenmektedir. Bu durum ayıların boğalara karşı üstün gelmesinin önünü açabileceğini düşündürmektedir.

Öte yandan, Citigroup’un kripto para piyasasına girdiğini açıklaması, piyasada olumlu karşılanması beklenen bir haberken etkisi uzun sürmedi. Beklenen etkiyi yaratamamış olması da bitcoin fiyatlarında düşüşün yaşanacağına dair ayrı bir etki yaratmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir