.

Bitcoin’i Bu Kadar Değerli Kılan Nedir?

İlk çağlarda ki takas yönteminin ardından, paranın icat edilmesiyle birlikte yüzyıllardır alışverişlerde yegâne kullanılan araç para oldu. Şuan da dünya genelinde 200’den fazla para birimi bulunuyor. Peki 2009 tarihinde hayata geçirilen dünyanın ilk merkezi olmayan dijital para birimi Bitcoin’in diğer para birimlerinden daha değerli olmasının sebebi nedir?

Bitcoin’in Arzı

Bitcoin’in değerli olmasının en büyük sebebi diğer para birimlerinin aksine arzının 21 milyon adet ile sınırlı olmasıdır. Arzın sınırlı ve talebin fazla olması bu fiyatlanmalara ulaşmasındaki en büyük etkendir. Dünyada şu anda bulunan Bitcoin sayısı 18.4 milyondur ve 2150 yılında 21 milyona ulaşmasıyla beraber daha fazla üretilemeyecektir. 21 milyon sınırına ulaşmak 120 yıl kadar sürecektir.

Merkeziyetsiz ve Güvenli Oluşu

Bitcoin’in güvenilir, şeffaf ve yenilikçi oluşunun en büyük etkenlerinden biri kullandığı blockchain teknolojisidir.

Blockchain basit olarak büyük bir bilgisayar ekranına benzer, bu ekranda yapılan bütün transferler herkes tarafından görülebilir. Fakat bu işlemlerin ve transferlerin sadece gerçek alıcı ve göndericisi tarafından okunabilmesi için baştan aşağıya kriptografik bir şekilde şifrelenmiştir.

Güvenlik sistemi, merkeziyetsiz oluşu, kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimindeki iyileştirmelerin yanı sıra yeni özellikler Bitcoin’i değerli kılan diğer unsurlardandır.

Blockchain’in Önemi

Blockchain bu transfer sistemini mümkün kılan en önemli unsurdur. Güçlenen bilgisayar teknolojisi sayesinde eskiden mümkün olmayan astronomik hesaplamalar ve işlemlerin artık yapılabilmesi, Bitcoin ve alternatifleri gibi pek çok yenilikçi transfer sisteminin doğmasına zemin hazırlamıştır.

Bitcoin’in Günümüzde Yeri

Büyük ekonomi isimlerinin balon benzetmelerinin yanı sıra kripto paralara destek veren isimlerde artık bu yeni ekonomik sisteme destek vermiş durumda. 2021 tarihi sonrası birim adeti olarak 60.000 dolar seviyelerine kadar ilerlemiş olan kripto para yaşadığı büyük dalgalanmalara rağmen ilerleyişini sürdürmekte. Z kuşağının teknoloji kullanımı sayesinde yeni neslin desteği ile beraber bir özgürlük aracı olarak algılanmaktadır. Birbiri ardına kırdığı psikolojik sınırlar ardından, küresel bazda güç dengelerini yeniden düzenleyecek bir otorite olarak da görülmektedir.

Bizi Takip Edin: TwitterTelegramInstagram

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar