.

Bitcoin’in Fiyatı 50.000 Dolarlık Engeli Aştı, Peki Ya Nasıl?

En büyük kripto para birimi Bitcoin, neredeyse bir aydır görülmeyen bir dönüm noktası olan fiyat sınırını bir kez daha aştı ve Bitcoin’in fiyatı tekrardan 50.000 dolara ulaştı .

En büyük kripto para biriminin fiyatı, uzun zamandır en son El Salvador’un kripto para birimini yasal ihale olarak kabul ettiği 7 Eylül 2021’de 52.700 dolar seviyesine çıkmıştı. Hemen ardından ise Bitcoin 21 Eylül tarihine kadar tekrardan 40.000 dolar seviyesine gerilemişti.

Bitcoin’in Tekrardan Yükselmesini Sağlayan Durum Neydi?

Birkaç önemli faktör, Bitcoin’in fiyatını 50.000 dolarlık direncin üzerine çıkarmaya yardımcı oldu.

Bu haftanın başlarında, FED başkanı Jerome Powell, ABD’nin hem kripto para ticaretini hem de madenciliği yasaklayan Çin ile aynı kripto duruşunu sergilemeyeceğini belirtti.

Powell’a merkez bankası dijital para birimleri, stabilcoinler, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında önceden söylemiş olduğu “Dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, sabit paralara ihtiyacınız olmazdı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmazdı.” sözü hatırlatarak, bir soru yöneltildi:

“Yani Sayın Başkan, Çin’de gördüğümüz gibi kripto para birimlerinin kullanımını yasaklama veya sınırlama niyetiniz var mı?”

Sorunun ardından FED Başkanı Jerome Powell, “Hayır” yanıtını verdi ve o sırada nasıl yanlış anlaşıldığını açıklamaya devam etti.

Ardından soru tekrarlandı, “Peki, stablecoinleri yasaklamaya niyetiniz var mı?”

Powell, “Onları yasaklama niyetimiz yok” diye yanıtladı ve stablecoinlerin belirli bir çerçevede düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bu görüşmenin medyaya yansıması, Çin FUD’unu geride bıraktı ve Bitcoin fiyatının hızlıca yukarı yönlü hareket etmesini sağladı.

Bitcoin fiyatı, Çin’in kripto yasağını tekrarlamasına ve Çin hükümetinin kripto karşıtı söylemlerine rağmen, madencilerin milyonlarca dolar gelir elde etmesiyle geri planda kaldı.

Tekrardan, 24 Eylül’de Çin hükümeti, kripto paralarla ilgili ticari faaliyetlerin yasa dışı olduğunu yineleyerek kripto yasağı hakkında yeni ayrıntılar yayınladı. Haber, Bitcoin’in keskin bir toparlanmaya başlamasından kısa bir süre önce duyuruldu ve en büyük kripto para birimi, bir saat içerisinde neredeyse %5 düşüş yaşadı.

Sonuç: Bitcoin’in Fiyatı Tekrardan 50.000 Dolar

Çin’in Eylül ayı içerisinde ki yoğun FUD’una rağmen Bitcoin dünya üzerindeki büyük benimseme ile birlikte tekrardan 50.000 dolar seviyelerine ulaştı. Sonuç olarak ülkeler ve hükümetler Bitcoin’i ne kadar yasaklamak veya engellemek istese de, dünya çapında büyümeye ve gelişmeye bu kadar aç ve istekli bir varlığın önüne geçilmesi artık çok zor gözüküyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar