Bitmain’den Yeni Bitcoin Madencilik Çipleri

Bitcoin sadece yatırım aracı olarak değil aynı zamanda da madencilik yapılarak kazanılan bir para birimi olarak da görülmektedir. Madencilik üzerine faaliyet gösteren ve sanal paraları bu şekilde kazanmanın farklı yollarını arayan bir firma olarak Bitmain de ön planda kendini gösteriyor. Bitmain cephesinden bugün gelen haberler de ne kadar mükemmel bir gelişmenin olduğunu gösterebiliyor. Bitfury önceki dönemlerde Bitcoin madenciliği için 14 nm değerinde bir madencilik çipi olan Bitfury Clarke’ı duyurmuştu. Bu firmaya rest çeken Bitmain ise 7nm’lik boyutuyla madencilik alanında ne kadar etkin bir geliştirme içerisinde olduğunu da gösterdi.

Bitmain CEO’su Jihan Wu

Bitmain CEO’su Geliştirmeye Dair İlk Sinyalleri Verdi

Bitmain CEO’su olan Jihan Wu tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni teknolojinin yakın zaman içerisinde kullanılmaya başlandığı da belirtildi. Tiflis’te katıldığı etkinlikte bu yeni gelişmeden bahseden Jihan Wu; bu geliştirmeye dair ilk sinyalleri verdi. Daha sonradan da Bitmain’in yeni madencilik çipi hakkında bir blog yazısı da yayınlandı. SHA256 algoritmasına sahip olan kripto para birimlerinin madenciliği için tasarlanan bir çip  olduğu da eklendi. Bu algoritmaya dayalı tüm kripto para birimlerinin kazanımının bu sayede sağlanacağı da belirtildi. Bu ürünün adı olarak ise BM1391 ismi uygun görüldü. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni 7nm ölçüsünde olan madencilik çipinin yakın zaman içerisinde kullanıcılara ulaştırmak adına piyasada yer alacağı da açıklamalarda yer aldı.

Bitmain tarafından yapılan açıklamalar içerisinde BM1391 adlı yeni çip tasarımının 7nm’lik bir FinFFET teknolojisine sahip olduğu da belirtildi. Bu sayede çipin yarı iletken bir maddeden oluşturulduğu da söylenebilmektedir. Aynı zamanda da söz konusu yeni çipin üzerinde bir milyardan fazla transistörün bulunduğu da beyan edildi. Cihazın kazanım sağlaması konusundaki yeterliliğin yanında enerji tüketimini de büyük ölçüde tasarruflu hale getireceği de söyleniyor. Yapılan testlere göre BM1391 adlı yeni çip tasarımının 42J/TH gibi bir enerji harcaması söz konusu oluyor. Bu da diğer çiplerin harcamış olduğu enerjinin kat be kat düşük seviyesinde olduğu da görülebiliyor. Bu çipin yakın zamanda seri üretime geçeceği de beyan ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir