Blockchain Nedir? Detaylı Anlatım

Blockchain Nedir?

Bu yazımızda sizlere, kripto para birimlerinin temelinden, yani Blockhainden bahsedeceğiz. Blockchain Nedir? Blockchain Ne İşe Yarar?

Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan kişi veya kişiler tarafından oluşturulan ve akıllıca, şüphe yansıtmayan blok zinciri. Gün geçtikçe, zaman ilerledikçe daha da önem kazanan bu Blok Zinciri dijital para birimi ilgililerinin aklına “ Nedir Bu Blok Zinciri? “ sorusunu düşürdü.

Blockchain, yani Blok Zinciri, dijital ortamda sergilenen verilerin dağıtılmasına izin verip, kopyalanmasına kesinlikle izin vermemektedir. Dijital ortamda yeni bir altyapı oluşturmuş konumda denilebilir.

Başlangıçta kripto para Bitcoin için oluşturulmuş olsa da, teknoloji meraklıları bu teknolojiye alternatif kullanım alanları yaratıyorlar. Tıpkı arabalarda olduğu gibi, Blockchain’i kullanmak için de işleyişini ve temelini bilmeniz gerekiyor. Emin olun, bu teknoloji hakkında bilgi edindikçe, bu teknolojinin neden bu kadar etkili ve yenilikçi bir altyapı olarak bilindiği durumuna hak vereceksiniz.

 

Blok Zincirinin Sağlamlığı ve Güvenilirliği

Blockchain, bir diğer adıyla Blok Zinciri, aynı günümüzde hemen hemen her bireyin kullandığı İnternet gibi, dahili bir sağlam/güvenilirliğe sahip konumda. Blok Zinciri tekel yönetilemediğinden ve kırılma noktalarının tek olmamasının en büyük sebeplerinden biri aynı bilgi bloglarının saklanmasıdır.

2008 Yılında Bitcoin’in icadından günümüze, Blokchain işleyen bir demir gibi çalışmayı aralıksız sürdürmekte.

Blokchain teknolojisi, gün içerisinde ortalama 10 dakika süreyle kendisini yenileyen bir zincirdir. Otomatik olarak öz denetlemeleri bulunan, yani kendini denetleyen bu sistemde gerçekleşen her işlem 10 dakika arayla güncellenmektedir.

 

Blockchain Nedir? Detaylı Anlatım” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir