.

Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?, bloklar halinde oluşturulan verilerin, zincirler haline uç uca eklenmesi ile oluşan sonsuz uzama yeteneğine sahip bir altyapı bir sistemdir.

Bloklar kayıt edilmesi gereken veriyi, zincirler hash ile birbirine bağlanması gereken blokları temsil eder.

Bu sayede bütün katılımcıların görebileceği şekilde, para transferleri gerçekleşebilir.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bilgisayarların işlemci güçlerinin artması ile beraber yapılabilen hesaplama kabiliyetleri de gelişmiştir. Blockchain, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir sisteme ve felsefe sahiptir. Fakat yeterli şifreleme ve işlemci gücüne ulaşılamadığı için saldırılara dayanıksız kalmaktadır ve işlevsiz haldedir.

Gelişen teknoloji ile beraber sistemin kendi içerisindeki bozulmazlını sağlayacak hesaplar yapılabilir hale gelmiştir. Bu gelişim beraberinde uygulamalı olarak Bitcoin’i dünyaya getirmiştir.

Bir Blockchain Ne Yapabilir?

Üzerinde yapılan araştırmalar ve geliştirmeler devam etmekte. Merkezsiz bir transfer sistemi olan altyapısı sayesinde, bankacılık sektöründe kısa bir süre içerisinde kullanılmaya başlandı.

Tapu kayıt işlemleri, seçimler ve sanat eserlerinin dijital ortama geçirilmesi gibi eşsizlik veya kayıt gerektiren işlemlerde kullanılmakta.

Dağıtılmış Defter nedir?

Eğer dünyadaki bütün insanlar, gerçekleşen bütün alışveriş işlemlerini not alsaydı. Herhangi bir karışıklık veya yanlışlık karşısında defterler kontrol edilir, yanlışlık yapılan yer tespit edilebilirdi.

Defterin tek bir yerde tutulmasındansa, birçok yerde tutulması, bir ortaklık sağlayacağı için dağıtık defter teknolojisi kullanılır.

Neden Blockchain Kullanmalı?

Blockchain daha güvenli, adaletli ve şeffaf bir ekonomi ve dünya için kullanılabilir.

Blockchain dışarıdan bir müdahale ile yıkılamaz, merkezsiz bir ortam sağlayabilir ve bu ortamdaki kararlar ve işlemler herkes tarafından incelenebilir. Bu sayede gelecekte yeni iş modelleri ile beraber otoritesiz bir

Blockchain Teknolojisi Finansmanı Nasıl Değiştirebilir?

Blockchain sağladığı merkeziyetsiz finans ortamı ile aracıları aradan kaldırarak daha az komisyon ücreti sağlayabilir. Borçlanma ve borç verme konusunda yeryüzünde 2 milyona yakın insan hizmet alamamaktadır. Otoritesiz oluşu ile finans dünyasını baştan aşağıya değiştireceği pek çok farklı iş modeli geliştirilmektedir.

Blockchain’in Sorunları ve Sınırlamaları nelerdir?

Blockchain bir defa yürürlüğe girdikten sonra doğası gereği işleyişine müdahale etmesi zor bir altyapıdır. Bu nedenle iti planlaması ve hesaplanılması gerekir. Zaman içerisinde blockların oluşumunda sıkıntılar meydana gelmesi ve transfer sürelerinin yavaşıyla kullanışsız gözükebilir. Bu sorunlara zaman içerisinde yazılım ile çözüm bulunmaktadır.

Blockchain kullanıcı dostudur fakat enerji tüketimi konusunda doğa dostu olmadığı kesindir. Enerji tüketimi konusunda dünyanın %1-2 seviyelerine şimdiden ulaşılmış durumdadır.

Kendisine sınır olabilecek en büyük etken, merkezsiz özelliğini tehdit olarak gören otoriteler olabilir.

HardFork ve SoftFork

Basitçe Hardfork yapılacak olan yazılımsal değişikliklerde kuralların kökten değiştirilerek kullanmak istemeyen kullanıcıları devre dışı bıraktığı değildir.

Bunun aksine SoftFork köklü bir değişim değildir. Değişen uygulamanın üzerinde eski yazılımda da sürdürülebilir.

Ayrıca fork kelimesi İngilizce çatal anlamına gelmektedir

SegWit nedir?

Segwit, İngilizce Segregated Witness kelime başlarının kısaltılarak birleşmiş halidir. Bir SoftFork örneğidir. Temel olarak ileriye dönük birçok yazılımsal güncelleme ve problemlerinden kaçınmak adına geliştirilen Bitcoin yükseltmedir.

TwitterTelegramInstagramgundemcoin.com

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar