Blockchain Teknolojisi Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Kripto para sisteminin bel kemiğini oluşturan Blockchain teknolojisi nedir? İlk defa Bitcoin ile adını dünyaya duyuran Blockchain, paranın alışılagelmiş niteliğine devrimsel bir bakıştır.

Klasik biçimde para, ki buna bankacılık sistemi de dahil olmak üzere üretimi, stoğu ve kullanımını devlet güvencesiyle ve değerli maden yatırımıyla sürdürür. Ancak Blockchain’de işler çok daha farklı. Paranın üretimini devlet değil, kişi ve topluluklar yapar. Kullanımını ve kullanımdaki değerini de yine kullanıcıların “algoritma çözüm” işlemleri ve borsa işlemleri belirler. Ancak asıl devrim stoklamasındadır. Blockchain, bir kod zinciridir. Bitcoin’den örnek verirsek; üretilen her Bitcoin, üretildiği andan itibaren Blockchain sunucularına bir kod olarak iletilir, ardından bu kod dünyadaki tüm Bitcoin kullanıcılarının cüzdanları ile paylaşılır. Yani paranın muhasebesi tek merkezde tutulmaz, tüm cüzdan sahiplerinde tutulur. Kullanım noktasında da 1 BTC’yi bir başka cüzdana gönderdiğinizde bu işlem yine bir koda dönüştürülür ve kodun çözümü tüm Bitcoin madencileri tarafından yapılır. Tamamen sanal bir muhasebe sistemidir ancak kayıtlar tek elde tutulmadığı ve tüm dünyadaki kodlar aynı anda senkronize edildiği için sızılması imkansızdır.

Blockchain kullanım alanları başında kripto paralar geliyor. Ancak birçok banka bu teknolojiden esinlenerek kendi aralarında benzer bir sistem oluşturmaya başladı. Blockchain sadece mantalitesi ile bile önemli verilerin, gizli görüşmelerin, kişisel bilgilerin korunması için kullanılabilir.

blockchain teknolojisi

Blockchain Teknolojisi Neler Vaat Ediyor?

Para sistemimizin birkaç on yıla Blockchain’in gösterdiği yöne ilerleyeceği konusunda bir şüphe yok. Teknoloji ve internete bağlılığın dünyada %56 seviyelerine çıktığı bugünlerde dahi milyarlarca Dolarlık bir servet Blockchain ile korunuyor. Gelecekte Blockchain kredi ve banka kartlarına, madeni paralara ve banknotlara da uygulanabilir.

Blockchain teknolojisi nedir eğer tam olarak anlamadıysanız şöyle de diyebiliriz:

Bakkalların veresiye defterleri vardır. Düşünün ki bu veresiye defteri çalındı, kayboldu. Bakkal alacaklarını alabilir mi? İşte bu klasik paranın stok ve üretim biçimi. Blockchain’de ise bakkal veresiye verdiği her bir kişiyi ve işlemi kodluyor. Sonrasında da bu kodları ondan veresiye isteyen herkese dağıtıyor. Böylece alacaklarının kaydını tek bir yerde tutmuyor ve parasını tek başına korumak zorunda kalmıyor.

Blockchain mantığı elbette bu kadar basit değil ancak hayatımızın içine girdikçe onu anlamamız da kolaylaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir