Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blok zinciri olarak Türkçeleştirebileceğimiz Blockchain terimi son zamanlarda özellikle bitcoin benzeri coinlerin popüler olmasıyla oldukça sık duyulan bir terim haline geldi. Peki, ama blok zinciri nedir? Dahası nerelerde kullanılır? Bu yöntem yani Blockchain yöntemi ile kişiler bilgi kaydı yapılabilir veya İnternet üzerinde bulunan bazı siteler gibi bu da tek bir kişinin ürünü değildir. Dileyen herkes girip veri oluşturabilir veya güncelleyebilir. Bu tip internet sitelerine örnek olarak wikipedia verilebilir. Fakat Wikipedia’dan farklı olarak Blockchain teknolojisi yoluyla her hangi bir veri tabanı oluşturulduğunda bu oldukça farklı bir dijital yapıya sahiptir. Wikipedia gibi bir yapı içerisinde Wikipedia bir ana kopyaya sahiptir. Yapılan tüm değişiklikler veya veri girişleri oraya eklenir veya orada düzenlenir. Fakat bu teknolojiye bakıldığında ise ağdaki her nokta yani node aynı noktada birleşir. Yani aynı sonucu verir. Burada her kayıt tamamen birbirinden bağımsız olarak değiştirilmektedir. Bu kopyalar arasından en popüler olanı diğerinin yerine gelerek son kullanıcıya gösterilir. Bu işlemler yayınlanır ve her node kendi güncel sürümlerini oluşturur. Bu farklı yapısı Blockchaini gözde kılan asıl özelliklerinden birisidir. Blockchain teknolojisi çok yeni bir teknoloji ürünü olsa da yine o kadar da eski olmayan bazı güçlü dijital bileşenlerden oluşmuştur. Temel Blockchain’in yapısına bakıldığında 3 ayrı yapı bulunduğu fark edilebilmektedir. Bunlardan ilki kimlik konuları için kullanılan Private Key Cryptographydir. Daha sonra veri kaydı yapmak için ise P2P Network teknolojisi kullanılır. Ve son olarak da tüm bunların gerçekleştirileceği platform için de Blockchain teknolojisi kullanılır.

Blockchain
Blockchain

Blockchain Teknolojisi Nerede Kullanılır?

Dünyaca ünlü makine şirketi IBM, Blockchain teknolojisinin yetiştiriciler, tedarikçiler ve tüketiciler için tedarik zincirinde bulunan bozuk bir ürün hakkında bilgi alabilmesini ve bu ürünün kaynağına erişebilmesini; bunun sonucu olarak da hastalıkların yayılmasının önlenebileceğini düşünüyor. Yani bu teknoloji sadece sanal coin için değil birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Unilever, Nestle ve Walmart gibi dünyaca ünlü şirketler bu teknolojiyi kullanarak çalışmak için IBM’e başvurmuştur. IBM tarafından geliştirilen bu Blockchain teknolojisi bu tip gıda tedarikçileri için güven teşkil ediyor. Aynı zamanda birçok araştırma şirketleri de Ar-Ge laboratuvarlarında da sıklıkla bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştır.

Dijital Kimlik Oluşturma

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Blockchain teknolojisinin kimlik tanılama konuları için Private Key Cryptography, yani özel kripto grafik anahtarlar kullanılırdı. Genel anahtarlar ile özel anahtarların birleşmesi ile oldukça güçlü bir kimlik zinciri oluşturmaktadır. Genel anahtar sayesinde diğer kullanıcılara nasıl göründüğünüzü belirlersiniz. Kişisel olarak kullanılan özel anahtarlar ise anlık iletişimler ve şifreleme gibi işlemler için kullanılır.

Akıllı Sözleşmeler

Bu teknolojinin kullanım alanlarından en inovatif olanı belki de Smart Contacts olarak geçen akıllı sözleşmelerdir. En çok Blockchain’in ismi duyulmasına sebep olan kısım da yine burasıdır ve bu sistem ile kripto para alışverişleri daha rahat yapılır hale geldi. İlk olarak bilgisayar bilimcisi Nick Szabo tarafından ortaya atılan bu fikir ilk defa yine Smart Contacts ismi ile makalesinde kullanıldıktan sonra popüler hale geldi. Hatta ve hatta şu anki teknolojinin geliştirilmesi ile gelecekte oldukça ileri seviyeler gelinebilir. Öyle ki eğer bu akıllı sözleşmeler geleneksel hukuk kurallarının kodlarla buluşmasını sağlayabilirse bambaşka bir geleceğe doğru yol alabiliriz. Adaletin sağlanması gibi temel şeylerden birinde dahi bu kadar etkili olan bir sistemin hayatımızı derinden etkileyeceğine şüphe yok. Geleceğin teknolojilerini şimdiden takip edip öğrenmeye çalışmak da tam olarak bu yüzden önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir