test

.

Borsa ve Finans Dünyasıyla İlgili En İyi 10 Film ve Belgesel

Ufkunuzu ve bakış açınızı değiştirecek, borsa ve finans dünyası hakkında çekilen en iyi 10 film ve belgeseli sizler için derledik.

10.The Big Short (Büyük Açık) 2015

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek.

Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan, Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde başarılı oyuncular Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor. Filmin senarist koltuğunda ise Adam McKay ve Charles Randolph oturuyor.

9.Arbitrage (Arbitraj) 2012

Miller, başarılı bir iş adamı ve aile reisi portresi çizmektedir ancak başı büyük belâdadır. Yaptığı yolsuzluklar ortaya çıkmadan borç batağındaki şirketini büyük bir bankaya satmaya, bu durumu ve sevgilisi Cote ile yaşadığı gizli ilişkiyi ise ailesinden saklamaya çalışmaktadır.

8.Enron: Smartest Guy in The Room – (Piyasanın Uyanıkları) 2005

Tarihin en büyük şirket skandallarından birinin trajik öyküsü.Fortune dergisi gazetecileri Bethany McLean ve Peter Elkind’in ‘The Smartest Guys in the Room’ adlı kitabından yola çıkan belgesel film, bir yandan işin iç yüzünü bilen tanıkların anlatılarına yer verirken, ulaşılması neredeyse imkansız olan görsel ve işitsel kanıtlar da sergileyerek, Enron yöneticilerinin olağanüstü kişisel lükslerini ve ‘şirket felsefesi’ maskesi altındaki ahlaki yozluğu da açığa çıkarıyor.

7.Rogue Trader (Büyük Kumar) 1999

1999 yapımı bu filmde Barings Bank’ın bir çalışanı olarak Nick Leeson (Ewan McGregor) yer alıyor. Leeson, sıradan bir çalışan olarak işe başlıyor, ancak hırsları var ve kariyerinde ilerlemek istiyor. Ta ki Singapur’daki bir şirkete broker olarak atanana kadar.

Leeson’ın Singapur’da gönderildiği birimde vadeli işlemler ve opsiyon işlemleri yapması gerekiyordu. İlk yılı, tek bir ayrıntı için olmasa da, büyük kazançlar sağlayan olağanüstü bir yıldı: Birçok durumda yasadışı olarak hareket etti ve uğradığı kayıpları bir şirket hesabına sakladı.

Bu nedenle, felaket sonuçları getiren kayıplar “kartopu” misali büyümeye başladı. Film, kurallara uymanın, şeffaf olmanın ve her şeyi yakından takip etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

6.Inside Job (İç İşleri)2010

Charls Fergunson’ın yönettiği ve Matt Damon’ın anlattığı “İç İşler”, 2008 yılında gerçekleşen büyük ekonomik krize yol açan gerçekleri gözler önüne seriyor ve bunları analiz ediyor. Belgesel 2011’de Oscar Ödülünü kazandı.

Çalışma kapsamlı araştırmalara dayanıyor. Öte yandan bir filmi aratmayan ve gerçeklere dayanan bu belgesel, her biri kendi alanlarında ünlü isimler olan gazeteciler, ekonomistler ve politikacılarla yapılan röportajları içeriyor.

İç İşler belgeseli üretim, deregülasyon, ihmal ve açgözlülük kombinasyonunun piyasayı nasıl çöküşe götürdüğünü ustalıkla izleyicilere anlatıyor. Beş bölüme ayrılan belgesel, 21. yüzyılın başlarında dünya ekonomik senaryosuyla başlıyor. Belgesel boyunca, emlak balonunun patlamasının sonuçlarını ve buna sebep olan sorumluları görebiliyoruz.

6.Margin Call (Oyunun Sonu)2011

Yıllardan 2008. Yer Wall Street. Hisseleri yerle bir olmak üzere olan bir yatırım bankasındayız. Tıpkı Lehmann Brothers gibi.

Bankanın üst düzey yöneticileri, çalışanları işten çıkartarak krizi erteleyen geçici çözümlerle günü kurtarırken, düzensizliğin daha fazla yürümeyeceği de gün yüzüne çıkıyor. Üst düzey yönetici kademesi şimdi ahlaki bir çıkmazın eşiğinde, zira kendilerine güvenerek yatırım yapan müşterileri durumdan haberdar etmeleri gerekiyor. Fakat bu durumun büyük oyuncuların hiç hoşuna gitmeyeceği aşikar…

Yönetmen J.C. Chandor’un ilk filminde 2008 finansal krizinin etkilerini 24 saat boyunca tek bir kuruluş üzerinden gözlemliyor. 2011 Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, Berlin’de de Altın Ayı için yarışmıştı. Yakın zaman tarihinin ekonomik ve politik oyunlarına ışık tutan yarı-belgesel filmler festivallerin son gözdeleri…

5.Boiler Room (Kazan Dairesi)2000

Kaldığı odada yasadışı bir kumarhane işeten Seth (Ribisi), bir gün yeni bir müşteri sayesinde borsayla tanışır. Yükselmek ve sorunlar yaşadığı babasını etkilemek isteyen Seth’in gözü karadır.  Para kazanmak için içi boş vaatlerle hisse satmaya çalışır. Ancak mahvettiği hayatlar, borsayı daha büyük bir kumarhane gibi görmeye başladığını anlamasına neden olur.

Filmde yardımcı oyuncu olarak yer alan Ben Affleck, özellikle yaptığı motivasyon konuşmalarıyla Kazan Dairesi’ni borsacılar arasında fenomen yaptı.

4.Money Monster (Para Tuzağı)2016

Televizyon kanalında hisse yorumları yapan bir sunucu her zaman olduğu gibi işini yapmaktadır. Bir gün kanala hiç beklemedikleri birisi girer ve herkesi rehin alır. İstediği tek şey ise gerçek bir cevaptır.

Borsa’da yaşanan bir bilgisayar arızası nedeniyle aniden hisseleri düşüşe geçen bir şirket ve o şirketin hisselerine sahip olan küçük bir yatırımcıyı konu alan Money Monster’da bakalım gerçekler ortaya çıkacak mı…

3.Wall Street (Borsa)1987

1980’lerin iş dünyasına perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko (filmdeki performansıyla Oscar Ödülü kazanan Michael Douglas) tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir…

2.Wall Street: Money Never Sleeps (Borsa: Para Asla Uyumaz)2010

Dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir Wall Street yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir Wall Street uzmanıyla iki aşamalı bir görev için anlaşır: Gelmekte gözüken finansal çöküş öncesi finansal çevreleri bundan haberdar etmek ve bu genç yatırımcının akıl hocasının ölümünden kimin sorumlu olduğunu bulmak…

1.Wolf of Wall Street (Para Avcısı)2013

Para Avcısı, gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediyor. Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir.

Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir.Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir…

Yönetmenliğini Martin Scorcese’nin üstlendiği film Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort’un biyografisinin bir uyarlaması. Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alırken kadroda Jonah Hill, Kyle Chandler ve Jean Dujardin kendisine eşlik ediyor.

Bizi Takip Edin: TwitterTelegramInstagram

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar