test

.

Bu Test Bitcoin Hakkında Kafası Karışık Olan Herkes İçin Hazırlandı!

Bitcoin kelimesini her duyduğunuzda başınız dönüyorsa, doğru yere geldiniz. Sadece bu dokuz soruyu yanıtlayın ve kendinizi test edin, bir dahaki sefere birisi sizinle Bitcoin hakkında konuştuğunda, bilgi sahibi olun. Bol şans..

#1. Bitcoin nedir?

Bitcoin veya BTC, merkezi olmayan bir dijital para birimidir .
Dolardan farklı olarak, Bitcoin bir banka tarafından verilmez veya bir hükümet tarafından desteklenmez, bu nedenle merkezi değildir. Bunu kontrol eden bir kişi veya kuruluş yok. Tüm Bitcoin işlemleri eşler arasıdır ve dijital olarak gerçekleşir.

#2. Bitcoin'i kim icat etti?

İlk Bitcoin, Ocak 2009’da yalnızca Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi veya grup tarafından çıkarıldı.

Kimse Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmiyor ama insanların oldukça ilginç teorileri var. İster inanın ister inanmayın, yaratıcılarının anonimliği aslında Bitcoin için oldukça iyi. Bitcoin’e eklenmiş bir yüz olmadığından, para birimi kendi kavramsal değerine (veya onun hakkında nasıl hissettiğinize bağlı olarak eksikliğine) dayanır. Ayrıca, başarısız E-Gold gibi dijital para birimlerine yönelik önceki girişimler, yaratıcılarına kadar takip edildi ve hükümetler tarafından kapatıldı. Bitcoin’in yaratıcıları anonim kalarak, yeni bir tür para birimi için vizyonlarını ayakta tutabildiler.

#3. İnsanlar nasıl daha fazla Bitcoin elde eder?

Yeni Bitcoin, karmaşık matematiği çözmek ve Bitcoin işlemlerini doğrulamak için ekstra yüksek teknolojili bilgisayarlar kullanılarak çıkarılır .

Bitcoin madenciliği çok fazla hesaplama gücü ve çok fazla elektrik gerektirir. Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , Bitcoin madencilerinin, Bitcoin’e yan göz veren birçok çevrecinin bulunduğu bir statü olan tüm Arjantin ülkesiyle kabaca aynı karbon ayak izine sahip olduğunu buldu. Buna karşılık, madenciliği daha sürdürülebilir hale getirme umuduyla Mayıs 2021’de bir Bitcoin Madencilik Konseyi kuruldu. Bu yazı itibariyle, 18,5 milyondan fazla Bitcoin var ve çıkarılabilecek toplam Bitcoin miktarı 21 milyonla sınırlandırılmış durumda.

#4. Bitcoin işlemleri anonim midir?

Bitcoin kullanmak için gerçek kimliğinizi açıklamanız gerekmez, ancak tüm işlemleriniz halka açık bir deftere kaydedilecektir.

Bitcoin’in defteri, tüm dünyada binlerce bilgisayarı kullanan bir blok zinciri veritabanı üzerinde çalışır. Temel olarak, blok zinciri, bir “zincirde” (dolayısıyla adı) depolanan verilerin “bloklarında” işlemleri kaydeder. Bitcoin’in defterini değiştirmek için, bir kişinin blok zincirindeki bilgisayarların Q’indeki verilere aynı anda erişebilmesi ve bunları değiştirebilmesi gerekir. Şimdiye kadar, Bitcoin’in blok zinciri saldırıya uğramadı ve sahte Bitcoin ile ilgili herhangi bir sorun olmadı.

#5. Bitcoin'i nasıl satın alırsınız?

Bitcoin’i çevrimiçi bir borsada veya bir yatırım uygulaması aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Bitcoin’inizi harcayabilmek istiyorsanız, bunun yolu bir borsadır. Ancak buna bir yatırım gibi davranmayı tercih ederseniz, o zaman kripto içeren bir yatırım uygulaması muhtemelen daha hızlıdır. Oh, ve bu arada, bir Bitcoin’in tamamını satın almanıza gerek yok (bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 50 bin dolardır).

#6. Bitcoin'inizi harcayabilmek istiyorsanız, bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacak. İki ana tür arasındaki fark nedir: sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan?

Sıcak cüzdan, Bitcoin’i bulutta çevrimiçi olarak depolarken, soğuk bir cüzdan, madeni paralarınız için bir başparmak sürücüsü gibidir. Madeni paralarınızın çevrimdışı olarak soğutulabileceği bir şifreli donanım parçası.

Bitcoin blok zincirinin şimdiye kadar gerçekten güvenli olduğunu nasıl söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Aynı şey sıcak cüzdanlar için söylenemez. İşte yüksek profilli bir örnek: Mart ayında sosyal para birimi şirketi Roll, bir bilgisayar korsanının sıcak cüzdanlarından 5,7 milyon dolar çaldığını itiraf etti. Ve kesinlikle sıcak cüzdanlarla ilgili güvenlik sorunları yaşayan sadece onlar değil. Evet.
Bitcoin ve diğer kripto para birimleri satın alabilmek, satabilmek ve bunlarla ödeme yapabilmek için sıcak bir cüzdana ihtiyacınız var, ancak soğuk bir cüzdan, uzun vadede tutmayı planladığınız tüm paraları saklamak için daha güvenli bir yer olabilir.

#7. Bitcoin'lerini harcamak isteyen insanlar için, bunu ödeme olarak kabul eden bazı büyük şirketler var. Aşağıdaki markalardan hangisi Bitcoin ile ödeme yapmanıza izin verir?

Kripto para borsa platformu Coinbase’e göre, Bitcoin’i listelenen üç markanın hepsinde harcayabilirsiniz .

Ayrıca, Haziran 2021’de El Salvador , Bitcoin’i yasal ihale olarak tanıyan dünyadaki ilk ülke olarak tarihe geçti.

#8. Bitcoin'in değerini yükselten ve azaltan nedir?

Yatırımcılardan ve kripto para meraklılarından gelen talep , Bitcoin’in değerini yukarı ve aşağı yönlendirir.

Temel olarak, ne kadar çok insan Bitcoin satın almak isterse, o kadar değerli olur. Ancak diğer yandan, birçok insan Bitcoin’lerini istemediğine karar verir ve satarsa, bu fiyatı aşağı çekebilir. Yani değişkendir. Bu yazı itibariyle, Bitcoin’in şimdiye kadarki en yüksek fiyatı Nisan 2021’de 64,683 dolardı. Ve 2009’da ilk Bitcoin bedavaydı. Bir tür zaman makinesi istemenizi sağlıyor.

#9. Peki Bitcoin iyi bir yatırım mı?

Bitcoin’in fiyatı oldukça değişken olduğu için gelecekte ne tür bir değeri olacağını söylemek zor. Ancak “iyi bir yatırımın” tanımı gerçekten kişiseldir ve hedeflerinize ve risk alma rahatlığınıza bağlıdır.

Yatırım olarak Bitcoin  almayı seçerseniz, uzmanlar kaybetmeyi göze alamayacağınız herhangi bir nakit yatırım yapmamanın en iyisi olduğunu söylüyor. Hatta bazı uzmanlar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmanın hisse senedi satın almaktan çok kumar oynamak gibi olduğunu söylüyor. Bu yüzden kendi yatırım kontrolünüzü yapın ve size uygun değilse satın almak için üzerinizde baskı hissetmeyin.

Sonuçları Göster

Results

Bravo! Sen bu işi biliyorsun!!

Ne diyeceğimi bilemiyorum, biraz daha araştırma yap!!

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar