.

Cardano (ADA), Alonzo Hardfork’u Başarıyla Başlattı

Cardano, ana ağda Plutus akıllı sözleşme işlevini başlattı. Plutus akıllı sözleşmelerini başlatmak için ağını çatalladı.

Cardano, Plutus Akıllı Sözleşmelerini Uyguladı

Cardano, Alonzo’yu ana ağda başlattıktan sonra yeni bir geliştirme aşamasına girdi. Hardfork Pazar günü 00:44 TSİ ile Epoch 290’da gerçekleşti ve yepyeni bir ağ tanıttı.

Alonzo , Cardano üzerinde çalışan çekirdek geliştirme ekibi olan Input Output’un akıllı sözleşme programlanabilirliği için Plutus komut dosyası oluşturmayı entegre etti.

Ekip, son birkaç aydır Input Output, hard fork için hazırlık olarak Alonzo’yu sürekli olarak test ediyordu. Aslında, Outlier Ventures raporuna göre, geçen yıl Cardano aylık taahhüt sayısı açısından lider oldu.

Alonzo yükseltmesi, Cardano’yu DeFi gibi bir dizi yeni kullanım senaryosunu etkinleştirme yoluna götürüyor. Bununla birlikte, kısmen ölçeklendirme endişeleri nedeniyle, ağın gelişen bir dApps ekosistemine ev sahipliği yapması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Cardano tabanlı merkezi olmayan borsa Minswap, geçen hafta akıllı sözleşmeleri test ederken ağın eşzamanlılık sorunlarının bir sonucu olarak sorunlarla karşılaştı. Eşzamanlılık sorunları, Cardano’nun Genişletilmiş Harcanmamış İşlem Çıktısı (EUTXO) olarak bilinen işlemleri kapatma yöntemine atfedilmiştir.

SundaeSwap, Maladex ve OccamFi gibi projelerden ekipler, dApp’leri için yeterli eşzamanlılık elde etmek için ölçeklendirme çözümleri üzerinde çalışmaya başladı bile. Bu çözümler uygulandığında, ağın gelişen bir DeFi ekosistemini desteklemesi umuluyor. Merkezi olmayan borsalar, launchpads ve NFT pazaryerlerinin önümüzdeki aylarda hayata geçmesi bekleniyor.

Cardano’nun ADA belirteci, diğer birçok Katman 1 blok zinciri belirteci ile birlikte son haftalarda bir yükseliş yaşadı. Bugün 2.37 dolardan işlem görüyor ve Cardano’nun 75,8 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar