.

Cardano (ADA) %10’un Üzerinde Yükselirken İlk 5’e Geri Döndü

Haftalarca Bitcoin ile birlikte hareket ettikten sonra Cardano (ADA), 16 Ocak Pazar günü %10’dan fazla yükselerek hafta sonu tekrardan yatırımcısının yüzünü güldürdü. Bununla birlikte Cardano, piyasa değerine göre ilk beş kripto listesinde bir kez daha yerini aldı.

Yazının yazıldığı sırada (ADA), son 24 saatte %10.97 artışla 1.47 dolardan işlem görürken, piyasa değeri ise 51.2 milyar dolara ulaştı. Cardano’daki son fiyat artışı, güçlü işlem hacimlerinin ardından ve bu hafta yapılacak Sundae Swap’tan hemen önce geldi. Messari tarafından aktarılan verilere göre, Cardano blok zinciri, Ethereum’u geride bırakan en yüksek ikinci ağ etkinliğine sahip.

Bir diğer önemli gelişme ise, geçen ay 13 Aralık ve 13 Ocak arasında, Cardano blok zincirinde 70 yeni akıllı sözleşmenin başlatılmış olması fakat bu durum olumsuz bir algıya da neden olmuştur. Aynı şeyi açıklayan Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson konu ile ilgili şunları söyledi:

“Yazılımı üç kez yeniden yazmak zorunda kaldık; mimaride ve satıcılarda büyük değişiklikler oldu. İşe yaramayan yaklaşımlar vardı; elbette gecikmeler oldu” dedi.

Ayrıca, gecikmelerin Cardano için oyunun doğası olduğunu da sözlerine ekledi. Cardano ağındaki en önemli güncellemelerden biri, bu hafta 20 Ocak Perşembe günü Sundae Swap’ın piyasaya sürülmesi.

Cardano Sundau Swap Detayları

Söylendiği gibi, Cardano blok zincirinde Sundae Swap’ın lansmanı, bu hafta içinde tamamen işlevsel bir beta merkezi olmayan borsa (DEX) olarak gerçekleşecek. Lansmandan kısa bir süre sonra, SUNDAE için Yield farming başlayacak. Resmi duyuru notları şu şekildeydi:

“Yield farming, SundaeSwap DEX’in en az ilk altı ayı boyunca mevcut olacak ve bu süre boyunca, uygun havuzlarda çiftçilik sözleşmeleri sağlamak için stake edilen LP tokenlere ek SUNDAE ödülleri kazanabilir.”

Yield farming, kripto para ekosisteminde yüksek getiri veya ödül elde etmek için kripto para stake etme veya ödünç verme işlemine denmektedir.

Son ralli ise, 2022’de bu yıl devam eden fiyat artışlarına neden olabilir. Coinmarketcap verilerine göre, 5. sırada yer alan Cardano’nun gerisinde tehdit olarak sırasıyla USD Coin (USDC) ve Solana (SOL) yer alıyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar