.

Cardano’nun Kurucusu: Kripto Afganistan’ın Mücadelesinde Önemli Yerde

Charles Hoskinson, Afganistan vatandaşlarının kripto varlıklarını bir değer deposu olarak kullanacak ve Taliban’ın dramatik isyanı sırasında finansal gizliliklerini koruyabileceklerini öngörüyor.

Bununla birlikte, Taliban’ın da dijital varlıkları kucaklayacağına inanıyor.

1 Eylül’de CNBC ile yaptığı röportajda, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, dijital varlıkların ABD güçlerinin çekilmesinin ardından Afgan vatandaşlarına finansal mahremiyet sağlamada önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor.

Kripto para birimlerinin Afgan toplumuna nasıl fayda sağlayacağına dair somut varsayımlar yetersiz olsa da, dijital varlıkları benimsemek, Afgan vatandaşlarının Taliban’ın kişisel harcamalarını takip etme veya kripto varlıklarına el koyma girişimlerinden kaçınmasına izin verecek.

Afganistan Hiperenflasyon Kriziyle Karşı Karşıya Kalabilir

Bazı analistler Afganistan’ın yakın tarihte bir hiperenflasyon kriziyle karşı karşıya kalabileceğini tahmin ederken, dijital varlıkları bir değer deposu olarak kullanmak, enflasyona karşı koruma sağlayabilir.

Birçok yerel banka hesabı uluslararası yardım kuruluşlarının ve Amerika Birleşik Devletleri’nin emriyle dondurulurken, Western Union da geçen hafta bir sonraki duyuruya kadar ülkedeki hizmetleri askıya aldı ve varlıklarını uluslararası olarak transfer etmek isteyen Afgan vatandaşlarının kullanabileceği imkanları kısıtladı.

Afgan halkı için temel ihtiyaçların ve tıbbi bakımın finansmanını kolaylaştırmak amacıyla kripto para birimlerini kabul etmeye başlayan birçok kuruluş zaten var .

Afganistan’da kripto benimsenmesi son yıllarda artıyor gibi görünüyor ve ülke şu anda Chainalysis’in 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ne göre 20. sırada.

Venezuela, Vietnam, Filipinler ve komşu Pakistan da dahil olmak üzere diğer gelişmekte olan ülkeler de benimseme sıralamalarına hakim ve dijital varlıkların zayıf finansal altyapıya sahip ülkelerde önemli ölçüde benimsendiğini gösteriyor.

Kripto Para Kavramı ve Bitcoin’in Günümüzde Yeri

Büyük ekonomi isimlerinin balon benzetmelerinin yanı sıra kripto paralara destek veren isimlerde artık bu yeni ekonomik sisteme destek vermiş durumda. 2021 tarihi sonrası birim adeti olarak 60.000 dolar seviyelerine kadar ilerlemiş olan kripto para yaşadığı büyük dalgalanmalara rağmen ilerleyişini sürdürmekte.

Z kuşağının teknoloji kullanımı sayesinde yeni neslin desteği ile beraber bir özgürlük aracı olarak algılanmaktadır. Birbiri ardına kırdığı psikolojik sınırlar ardından, küresel bazda güç dengelerini yeniden düzenleyecek bir otorite olarak da görülmektedir.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar