test

.

Çin, Bitcoin’i ABD’ye karşı “Finansal Silah” Olarak Kullanıyor

Peter Thiel, ABD hükümetini  Çin’in Bitcoin ile olan ilişkisini jeopolitik açıdan yeniden değerlendirmeye çağırdı.

PayPal’ın kurucusu Peter Thiel, Çin merkezi hükümetinin ABD’nin dış ve para politikasını baltalamanın bir yolu olarak Bitcoin’i kullanabileceği konusunda uyardı. Ancak, Euro’yu aynı şekilde etkilemeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Bitcoin hakkında yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen Peter Thiel,

“Çin’de Stablecoin kullanımının ” Yerel Para biriminden daha fazlasını ifade edeceğini öne sürerken, Çin’in Bitcoin’i Doların hegemonyasını aşındıracak bir araç olarak kullanabileceğini sözlerine ekledi.

“Çin, ABD’nin bu Rezerv para birimine sahip olması taraftarı değil, çünkü petrol tedarik zincirleri ve bunun gibi her türlü kapital üzerinde çok fazla baskı sağlıyor,” dedi ve ekledi;

“Kripto para yatırımcısı , Bitcoin yanlısı biri olsam da, bu noktada Bitcoin’in Fiat parayı tehdit ettiği ve ABD’ye karşı kısmen bir Çin mali silahı olarak düşünüp düşünülmesi gerekip gerekmediğini merak ediyorum, Çin’in uyguladığı bu strateji  özellikle ABD dolarını tehdit ediyor.”

Thiel, Doların küresel konumunu zayıflatmak amacıyla son yıllarda Çin’in petrol ticaretini Euro cinsinden gerçekleştirme girişimlerine değindi ve şunları söyledi:

“Bence Euro, Dolara karşı bir Çin silahının parçası olarak düşünebilirsiniz geçtiğimiz on yıl gerçekten bu gerçekleşmedi ancak Çin, Doların yerine Euro gibi iki rezerv para birimi görmek isterdi. “

Thiel, Bitcoin’i desteklemenin Çin’e doların uluslararası duruşunu zayıflatmak için bir yöntem sunduğu sonucuna varıyor.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar