Çin’den Blockchain Teknolojisi Atılımı

Çin’de Nanjing kentinde oluşturulan ve varlığını sürdüren tahkim komitesi, veri saklama ve değerlendirme kapsamında yasal anlaşmazlıklara dair tüm bilgileri koruyabilmek adına yeni bir sistem kullanmaya başladı. Online sistem, Blockchain teknolojisinden alınarak kurulması nedeniyle dikkat çekti. Nanjing Tahkim Komitesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yenilikler itibariyle beraber aktif bir biçimde test edildiğini vurguladı. Sistem bünyesine yüklenen veriler, düzenli bir şekilde platformun içerisinde yer alan bölümlere dağıtılacak ve düzenlenecek. Platform üzerinden birçok farklı komiteye ve kuruma yer verilmesi beklenirken kanıt sunma platformlarına, finansal işlem kurumlarına ve diğer tahkim komitelerine de yer verilerek geniş çaplı bir dağılım yapılacak. 1995 yılında Çin hükümeti tarafından Tahkim Yasası’nın yürürlüğe girmesi kararlaştırılmış ve yasa aktif bir biçimde hizmet vermeye başlamıştı. Bu yasa ile beraber şehir yönetimleri, Tahkim Yasası’nın gereklilikleri ve yaptırımları doğrultusunda finans ve emlak sektörleri başta olmak üzere birçok farklı sektörde yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için tahkim komiteleri oluşturmaya başladı. Yasal anlaşmazlık kategorisinde sayılan her olay, bu komiteler tarafından çözümü gerçekleştirilerek sonuca bağlanmaya çalışıldı.

Çin’den Blockchain Teknolojisi

Nanjing komitesinin açıklamalarına göre yasal anlaşmazlık çerçevesinde problem yaşayan iki taraf da bu teknoloji sayesinde mağdur olmayacak. Online sistemin avantajlarından biri olan yeniliğe göre, platformdaki veriler problem yaşayan iki taraf için de görülebilir, kontrol edilebilir ve denetlenebilir olacak. Bu sayede yaşanması olası mağduriyetlerin önüne geçmeyi planlayan yetkililer, sisteme eklenecek veriler ile ilgili 30 günlük süre zarfında net ve kalıcı bir karara varabilmek ve 30 gün içerisindeki süreçte yapılacak masraflar ile doğacak maliyetleri online sistem sayesinde minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyor.

Çin Yüksek Mahkemesi, daha önce aldığı bir mahkeme kararıyla birlikte Blockchain sistemiyle içeride tutulan verilerin geçerliliği olabileceğini ve yasal kanıt bağlamında kullanılmasında bir sakınca olmayacağını açıklamıştı. Alınan karar ile birlikte Blockchain’in Asya ülkesi Çin’deki seyri değişebilir. Bu kararla beraber Blockchain platformu, yasal bir yükümlülük çerçevesinde sayılacak. Nanjing komitesinin ardından Guangzhou Tahkim Komitesi’nin de bu yeni teknoloji ile ilgili denemeler yaptığı ve kredi verilerinin online sisteme aktarma çabaları içinde bulunduğu açıklandı. Çin’in eski tarihli online bankaları arasında yer alan WeBank, bu işlem için komite ile işbirliği yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir