.

Çinli Yatırımcılar Alternatif Ararken, Merkezi Olmayan Borsalarda Patlama!

Birçok DEX (Merkezi Olmayan Borsa) tokeni, büyük merkezi borsaların bazı protokollerin ticaret hacimlerinin aştı ve son 24 saat içinde yükseldi.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, merkezi olmayan borsa ( DEX ) dYdX’in yönetim tokeni DYDX’in fiyatı gün içinde %35.9 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22.17 dolara ulaştı.

Protokol tarafından kolaylaştırılan işlem hacimleri, Amerika’nın en büyük merkezi borsası Coinbase’i de geride bıraktı.

Merkezi borsalardan farklı olarak, DEX’ler önceden belirlenmiş koşullarda otomatik olarak çalışan kod parçaları olan akıllı sözleşmelere dayanır. Bunu yaparken, DEX’ler insanların aracı olmadan kripto para ticareti yapmalarını sağlar.

dYdX’in kurucusu ve Coinbase’in eski çalışanı Antonio Juliano, Pazar günü paylaştığı bir tweet’te, “son büyüme karşısında şaşkına döndüğünü ” söyledi ve dYdX’in ilk kez Coinbase’den daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

Juliano’nun tweet’ini takip eden saatlerde, dYdX’teki işlem hacimleri sadece artarak türevlerde 6,3 milyar doları ve spot piyasalarda 3 milyar doları aştı. Coinbase’de son 24 saatteki işlem hacimleri, yazının yazıldığı sırada 3 milyar dolardı.

Diğer önemli DEX belirteçleri olan, Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) sırasıyla% 36 ve % 29, artış kaydetti.

Çinli Yatırımcılar İçin Alternatifler

DEX tokenlerinin son fiyat hareketin temel sebebi, Çin hükümetinin geçen hafta kripto endüstrisi üzerindeki baskısını yoğunlaştırması ve önemli merkezi borsaların Çin genelinde hizmetlerini sonlandırması olarak gösterilebilir.

Pazar günü, muhabir Colin Wu, Çinli yatırımcıların şimdi alternatif yollar aradıklarını ve bunlardan birinin merkezi olmayan finans ( DeFi ) alanı olduğunu tweetledi.

Ayrıca “çok sayıda Çinli kullanıcının DeFi dünyasına akın edeceğini ve MetaMask ve dYdX kullanıcılarının sayısının büyük ölçüde artacağını” öngördü.

Çin hükümetinin kripto paralara olan baskısından dolayı küresel çapta hizmet sunan merkezi borsalardan daha önce de belirttiğimiz gibi Binance ve Huobi Global  Çinli yatırımcılar için yeni kayıtları durdurdu. İlerleyen süreçte bakalım Çin’li yatırımcılar, merkeziyetsiz borsaların büyümesine yardımcı olabilecek mi? Yaşayıp göreceğiz..

İlginizi Çekebilir: Huobi, Yasağın Ardından Çinli Kullanıcılar İçin Hizmetlerini Sonlandırdı

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar