.

Coinbase, Ripple’ı ( XRP ) Tekrardan Listeleyecek Mi? Dedikodular Artıyor..

Coinbase’in yakında borsa üzerinde XRP ticaretini yeniden başlatacağına dair söylentiler dolaşıyor.

Geçen perşembe günü, XRP, alım satım için XRP/USD, XRP/EUR, XRP/GBP ve XRP/BTC çiftleri ile Coinbase Pro’da yeniden listelendi. Ancak Coinbase , bunun “teknik bir sorundan” kaynaklandığını ve XRP ticaretinin askıda kalmaya devam edeceğini açıkladı. Açıklamanın ardından kısa süre içerisinde XRP listeden kaldırıldı.

Dedikodular Giderek Artıyor

Bunun yanı sıra, bir Reddit kullanıcısı, Ripple işlemlerinde Coinbase uygulamasının “Ticaretin henüz mevcut olmadığını ” belirttiğini söyledi.” Oysa daha öncesinde Coinbase üzerinde Ripple işlemi gerçekleştirmek istendiğinde, “Bu varlık Coinbase tarafından desteklenmiyor.” bilgisi sunuluyordu.

Twitter üzerinde bir çok kripto para yatırımcısı, bu hatanın yazılımcılar ve mühendisler tarafından yanlışlıkla yapıldığını ve Ripple ticaretinin kısa süre içerisinde Coinbase üzerinde tekrardan başlayacağını iddia etti.

Kuşkusuz, her iki örnek de, özellikle Coinbase söylentileri reddettiği için, kesin kanıt kategorisine girmiyor.

Coinbase Neden En Başta XRP’yi Kaldırdı?

Aralık 2020’de SEC, 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satma suçlamasıyla Ripple aleyhine yasal işlem başlattı. Düzenleyici, XRP coinin satışının sekiz yıllık bir süre boyunca yasa dışı olarak yapıldığını iddia ediyor.

O tarihe gidecek olursak, XRP’yi büyük bir belirsizlik sarmıştı. SEC’in, özellikle kripto endüstrisinde geçmiş davalarındaki dava kazanma oranları göz önüne alındığında, Ripple için oyunun bittiği düşünülüyordu.

MoneyGram da dahil olmak üzere birkaç Ripple ortağı bu görüşü benimsedi ve Bitstamp gibi bir takım borsa da gemiden atladı. Ancak Coinbase’in ABD’nin en büyük borsası olduğu düşünüldüğünde, XRP’den vazgeçme kararı borsa için oldukça zor bir karar oldu.

Coinbase’den 19 Ocak 2021 tarihli bir açıklama yapıldı ve kararı doğrudan devam eden yasal işlemle ilişkilendirdi.

“SEC’in Ripple’a karşı son eylemi göz önüne alındığında, Ripple sipariş defterlerimizde alım satım tüm bölgelerde askıya alındı. Hala XRP yatırabilir ve çekebilirsiniz. Ticaretin askıya alınmasından sonra XRP fonları hesabınızda güvenli bir şekilde saklanmaya devam edecek olsa da, satın alamaz, satamaz veya dönüştüremezsiniz.”

Ancak o zamandan beri, Ripple’ın savunması, SEC’in iddialarında önemli kusurlar ortaya çıkardı.

Bu, SEC ile Yakın Zamandaki Atışmalara Bir Yanıt mı?

Geçen hafta, Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC ile olan karşılaşması hakkında tweet attı. Armstrong, düzenleyici ile yeni bir borç verme olanağı konusunu gündeme getirdiğini, ancak programın menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği yönündeki suçlamalarla karşılandığını söyledi.

Armstrong, SEC’in bu sonuca nasıl vardıklarını açıklamayı reddettiklerini söyledi. Hatta Coinbase bu hizmeti kullanıcılarına sunmaya devam ederse yasal işlem tehdidinde bulunulduğunu da belirtti.

Bazı yatırımcılar SEC’in benimsediği mantıksız yaklaşıma istinaden, Coinbase’in Ripple ticaretini eski haline getirmesinin doğru olduğunu söylüyor.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar