test

.

Compound: 90 Milyon Dolar Değerinde Tokenlar “Yanlışlıkla” Dağıtıldı!

Bir borç verme ve borç alma protokolü olan Compound (COMP), yaklaşık 90 milyon dolar değerindeki tokenları yanlışlıkla kullanıcılarına dağıttı. Popüler DeFi protokolü, konu hakkında açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Compound Labs’ın kurucusu Robert Leshner, kullanıcılara tokenları gönüllü olarak iade etmeleri için adeta ‘yalvarıyor’. Ancak henüz bir geri dönüş yok. Bu arada, COMP’un değeri düşüş yaşamasının ardından tekrardan yükselişe geçti.

Compound, Yanlışlıkla Dağıtılan Token’ları Geri İstiyor

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) protokolü Compound (COMP) ile kullanıcılar, istedikleri havuza kripto para yatırıyor. Böylece kullanıcılar, faiz kazanıyor. COMP kripto para birimine sahip olan protokol, bir yükseltme hatası ile gündeme geldi. Zira bu hata ile birlikte kullanıcılarını zengin etti!

Son olarak yaklaşık 90,1 milyon doları bulan tokenlar kullanıcılara dağıtıldı. Kurucu Leshner, platformun kripto tokenlerının gönüllü olarak geri dönmesini istiyor. Leshner, “Compound protokol hatasından büyük, yanlış miktarda COMP aldıysanız lütfen iade edin.” dedi. Ödül alanların platforma milyonlarca doları geri vermeyi seçip seçmeyeceği ise henüz belli değil.

Compound’un tokenı COMP’un fiyatı, başlangıçta hata haberleriyle bir günde yaklaşık yüzde 13 düştüyse de tekrar yükselişe geçti. Blockchain güvenlik araştırmacısı Mudit Gupta bu konuda CNBC‘ye bir demeç verdi. Gupta, “Alchemix (bir DeFi protokolü) birkaç ay önce benzer bir olay yaşadı ve çok daha fazla ödül verdi. Ancak bu fazladan ödülleri alan hemen hemen herkes bunları iade etti.” dedi.

Tek Bir Harf Hatasının Maliyeti 90 Milyon Dolar

Çarşamba günü, Compound oldukça standart bir yükseltmeyi yayınladı. Ancak kısa süre sonra bir şeyler ters gitmeye başladı. Leshner, Twitter’da, “Yeni Comptroller sözleşmesi, bazı kullanıcıların çok fazla COMP almasına neden olan bir hataya sahip.” dedi.

Ardından, “COMP dağıtımını devre dışı bırakmak için herhangi bir yönetici kontrolü veya topluluk aracı yok. Protokolde yapılacak herhangi bir değişiklik, üretime geçmek için 7 günlük bir yönetim süreci gerektiriyor.” şeklinde açıklama yaptı. Yani, yedi gün boyunca hiçbir düzeltme yapamayacaklarını belirtti.

Gupta, koddaki tek harfli bir hatadan sorumlu olabileceğini söyledi. Protokol kullanıcıları toplu halde büyük beklenmedik olaylar bildirmeye başladı. Bir işlemde 29 milyon dolar değerinde COMP tokenı talep edildi. Bir başka kullanıcı ise, 70 milyon dolarlık COMP tokenı aldığını söyledi. COMP token milyonerlerinin listesi uzayıp gidiyor.

Leshner, etkinin en kötü ihtimalle 280 bin COMP tokenıyla sınırlı olduğunu yazdı. Ayrıca Gupta, yaklaşık 90,1 milyon dolar değerinde olan bu token havuzunun tamamının dağıtıldığını söyledi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar